GospodarkaPolska

ORLEN: czy strategia oraz fuzje miały sens?

Pomimo 283. miejsca w rankingu Forbes Global 2000 i notowania na pierwszej pozycji wśród pięciuset największych podmiotów w Europie Środkowo-Wschodniej – „TOP 500 CEE”, przygotowywanym przez firmę ubezpieczeniową Coface, nadal podważa się zasadność realizowanej strategii i przeprowadzonych przez Orlen fuzji. Przyjrzymy się procesowi, który doprowadził do obecnej pozycji spółki i sami zdecydujemy czy mamy do czynienia z prymusem, czy też krytycy kreślą logiczną ocenę.

Rozwój na tle zawirowań gospodarczych

Cofnijmy się w czasie do roku 2016 i prześledźmy działania koncernu do 2023 r. Był to okres makroekonomicznie, w wymiarze globalnym, bardzo nieprzyjazny. Pandemia, agresja Rosji na Ukrainie, zerwanie łańcuchów dostaw, szoki na rynkach surowcowych, kryzys globalnej gospodarki, transformacja energetyczna, zmiany technologiczne, konieczność dywersyfikacji dostaw i odejścia od tanich surowców z Rosji to tylko część zjawisk i decyzji, które zwiększały niepewność prowadzenia biznesu. Pomimo tak nieprzychylnego środowiska w międzynarodowych rankingach koncern z roku na rok plasuje się na coraz wyższych pozycjach.

Zobacz także: ORLEN w gronie polskich pracodawców nagrodzonych certyfikatem Top Employers

Przykładowo w rankingu S&P Global Commodity Insights 2022 zajął 37. miejsce spośród 250 największych firm energetycznych. W rankingu Fortune Magazine 2022 uplasował się na 216. miejscu, osiągając najwyższą pozycję w historii polskich firm, a w rankingu Fortune 500 Europe – na 44. miejscu. Z jednej strony kolosalne skoki w klasyfikacjach, z drugiej szczyty w ocenach ratingowych publikowanych przez Fitch Ratings (BBB+ w 2022 r. z BBB- w 2016 r.) oraz Moody’s (A3 w 2022 r. z Baa3 w 2016 r.).

Aby było to możliwe, należało wykorzystać cały potencjał koncernu i dokonać skutecznych fuzji. Dzięki podjętym działaniom przychody grupy wzrosły z 79,6 mld zł w 2016 r. do 277,6 mld zł w 2022 r., zysk netto z 5,7 do 33,6 mld zł, inwestycje CAPEX (inwestycje w kapitał lub środki trwałe) zaś z 4,7 do 19,7 mld zł. Moce przerobowe rafinerii wzrosły z 35 do 45,7 mln ton rocznie, moce wytwórcze w energetyczne z 0,8 do 5,1 GWe.

Co ciekawe, jeszcze w 2016 r. koncern nie posiadał farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych. Z kolei w 3 kwartale 2023 r. było ich odpowiednio 10 i 9. W 2023 r. spółka zapewniła 8 metanowców (pojemność każdego ze statków to o ok. 100 mln m3 gazu ziemnego w stanie lotnym), które docelowo dołączą do jej floty i do 12 proc. zwiększono udział energii elektrycznej produkowanej z OZE. Do roku 2030 uruchomionych zostanie 10 tys. punktów ładowania aut elektrycznych i 100 ogólnodostępnych stacji ładowania wodoru.

Zobacz także: Ekologiczny asfalt w ORLENIE

Alternatywne źródła pozyskiwania surowców i zielone inwestycje

Warto przypomnieć, że jeszcze w latach 2008-2015 w imporcie ropy do Polski dominował kierunek rosyjski. Na początku 2023 roku zaś surowiec ten zniknął z polskiego rynku. W 2022 r. do rafinerii Grupy ORLEN trafiało 19 gatunków rop z 13 krajów, w tym z Arabii Saudyjskiej, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii, Algierii, Libii, Gujany, Litwy oraz rynku krajowego.

Umowa z Saudi Aramco  zagwarantowała znaczące zwiększenie dostaw surowca do 20 mln ton ropy rocznie, co stanowi obecnie ok. 45 proc. zapotrzebowania całej, zintegrowanej grupy w Polsce, Czechach i na Litwie. Podpisano również umowę z brytyjskim koncernem BP na dostawy ponad 6 mln ton ropy rocznie. We wrześniu 2022 r. uruchomiono Baltic Pipe, system gazociągów o przepustowości 10 mld m3 rocznie, który połączył Polskę z Norwegią – drugim po Rosji dostawca gazu do Europy.

Już w 2020 r., jako pierwszy koncern energetyczny w Europie Środkowej miał ambicje osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. W lutym 2023 r. w nowej strategii zadeklarowano, że tylko na zielone inwestycje Grupa przeznaczy 120 mld zł, co stanowi aż 40 proc. nakładów zaplanowanych do 2030 r. Równocześnie koncern jest liderem w przygotowaniu do uruchomienia w Polsce energetyki jądrowej. Wraz z polską firmą Synthos powołano spółkę odpowiedzialną za inwestycje atomowe, która wdraża technologie małych reaktorów modułowych SMR (BWRX-300) opracowaną przez koncern GE Hitachi. Taki reaktor jest w stanie wytworzyć energie zasilającą około 150-tysieczne miasto.

Zobacz także: ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Orlen prowadzi dynamiczną ekspansję zagraniczną

Orlen inwestuje w sieci paliw (Polska, Niemcy, Austria, Czechy, Węgry, Słowacja, Litwa), stacje ładownia wodoru (Niemcy, Polska, Czechy, Węgry), biopaliwa i biokomponenty (Polska i Czechy) oraz moce wytwórcze wodoru. Na początku stycznia 2024 r. Grupa posiadała poza granicami Polski 1508 stacji paliw, o 548 więcej, niż pod koniec 2016 r.

Orlen to rafinerie, petrochemia, chemikalia bazowe, tworzywa oraz nawozy. To energetyka w Polsce, Czechach i na Litwie. Orlen to też usługi kurierskie i e-commerce. Jednak to, co robi największe wrażenie to ekspansja zagraniczna. Wraz ze spółkami tworzącymi grupę kapitałową, prowadzi działalność na 9 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, Austrii, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, w Kanadzie, Norwegii i w Pakistanie. Oferta produktów rafineryjnych i petrochemicznych spółki dociera do blisko 100 krajów na 6 kontynentach.

Zobacz także: ORLEN właścicielem austriackiej sieci stacji paliw

Tak rozległe działania wymagają precyzyjnego planu biznesowego i szeroko zakrojonego wsparcia. Przed Grupą ORLEN jeszcze dokończenie procesów integracji operacyjnej koniecznych po dokonaniu fuzji z PGNiG i grupą LOTOS, przeprowadzenie zaplanowanych inwestycji petrochemicznych, ogromne wyzwania związane z transformacją i bezpieczeństwem energetycznym całej gospodarki nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. To czas działania i sukcesów naszej rodzimej marki.

Dr Artur Bartoszewicz

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Poglądy przedstawione w tekście są wyłącznie poglądami autora.

Co zakłada nowa Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker