EnergetykaGospodarkaPolska

Baza serwisowa Baltic Power w Łebie. Prace już ruszyły

Rozpoczęto prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power — wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Baza serwisowa w Łebie będzie portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji.

Ważna inwestycja Baltic Power

Baza serwisowa w Łebie będzie gotowa w 2025 roku, na rok przed uruchomieniem farmy Baltic Power. Na terenie o powierzchni ok. 1,1 hektara zlokalizowane będą m.in. magazyn części zamiennych farm oraz warsztat. Nabrzeże będzie w stanie przyjąć jednostki o maksymalnej długości 35 m. Obiekt będzie obsługiwany na stałe przez 3-4 specjalistyczne jednostki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem.

Zobacz także: Ruszyła inwestycja mająca umożliwić odbieranie energii z Baltic Power

Do najważniejszych zadań techników będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. W ich trakcie serwisanci będą weryfikowali wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, a w razie konieczności dokonywać bieżących napraw. Pracę techników będzie wspierał system informatyczny do zarządzania produkcją, który monitorując na bieżąco efektywność farmy, będzie również wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 miliony złotych.

Dlaczego Łeba?

Dlaczego baza serwisowa powstanie akurat w Łebie? Jak informuje Jens Poulsen, Członek Zarządu Baltic Power, przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co można uznać za bardzo dobry wynik. Spółka liczy też, że ok. 60 nowych miejsc pracy, jakie stworzy powstający projekt, będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie i jej okolicach.

Zobacz także: Baltic Power z finansowaniem! Międzynarodowe konsorcjum wesprze projekt

Turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Projekt uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę oraz kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską, morską farmą wiatrową, która pokryje 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o ok. 2,8 miliona ton rocznie.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Baltic Power stawia na niskoemisyjną stal

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker