EuropaFinanse

Inflacja w strefie euro najniższa od prawie 3 lat! Ale EBC nie obniży stóp

Inflacja w strefie euro w lutym wyniosła 2,6% r/r wobec oczekiwań w wysokości 2,5%. Tym niemniej wskaźnik spadł względem stycznia (2,8% r/r), co oznacza, że proces dezinflacji jest kontynuowany. Obniżyła się także inflacja bazowa: z 3,3% do 3,1% r/r. Mimo to, Europejski Bank Centralny (EBC) najprawdopodobniej nie rozpocznie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu. 

Inflacja w strefie euro najniższa od lipca 2021

Według wstępnych danych Eurostatu, inflacja HICP obniżyła się w lutym do 2,6% r/r (styczeń: 2,8%) wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,5%. To oznacza, że ceny konsumpcyjne rosną w ujęciu rok do roku w najniższym tempie od lipca 2021 roku, czyli prawie trzech lat. Warto podkreślić, że obniżeniu uległa rownież inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii), która znalazła się w lutym br. na poziomie 3,1% r/r wobec 3,3% w poprzednim miesiącu, Proces dezinflacji jest kontynuowany, choć jeden wskaźnik przykuwa uwagę ze względu na lekki zwrot w dotychczasowym trendzie, co potencjalnie może być jednym z czynników odraczających rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez EBC.

 

Mowa o wskaźniku zanuualizowanej i ujętej w postaci 6-miesięcznej średniej kroczącej inflacji bazowej miesiąc do miesiąca po wyłączeniu czynników o charakterze sezonowym. Jak wiele razy na łamach naszego portalu wyjaśnialiśmy, takie wskaźniki dość dobrze oddają wewnętrzną i bieżącą presję inflacyjną. Jeszcze lepszym wskaźnikiem jest inflacja superbazowa, która w większym stopniu, niż inflacja bazowa, zawęża zbiór dóbr, na których ceny EBC ma wpływ poprzez operowanie swoimi instrumentami polityki pieniężnej. Ale inflacja superbazowa szacowana jest z pewnym opóźnieniem, stąd musimy polegać na inflacji bazowej. Wracając do meritum…

Zobacz też: Sytuacja jest dramatyczna! Niemiecki port zanotował najgorszy wynik od prawie 15 lat

Wskaźnik, o którym była mowa w poprzednim akapicie, wzrósł w lutym do 2,72% wobec 2,52% w styczniu br. i 2,58% w grudniu ub. roku. Generalnie rzecz biorąc, w całym 2023 roku wskaźnik obniżył się z 7,04% do 2,58%. Ale w lutym (co widać na wykresie poniżej) doszło do złamania trendu. To może sugerować, że presja inflacyjna przyspiesza, co wkrótce może zacząć objawiać się we wskaźniku headline, gdy efekt wysokiej bazy surowcowej minie. Ale jednocześnie zmiana wskaźnika nie jest bardzo duża (+0,2 p.proc.) i dodatkowo nie wiemy, czy jest to zjawisko trwałe. Z głębszymi wnioskami warto poczekać do publikacji inflacji superbazowej, która najwięcej mówi o fundamentalnej presji cenowej w gospodarce.

Zobacz też: Chiny wydają jak szalone, aby wyrwać gospodarkę z recesji

EBC raczej nie obniży stóp w marcu

W czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Prezesów EBC. Przestrzeń do lekkiej obniżki stóp procentowych rzędu 25 pkt bazowych istnieje. Inflacja szybko spada, a wskaźniki wyprzedzające (więcej tutaj) są ujemne. Dodatkowym czynnikiem, który uzasadniałby rozpoczęcie cyklu luzowania polityki monetarnej już w marcu jest głęboka dekoniunktura w największej gospodarce strefy euro, czyli w Niemczech, która obarcza inne gospodarki eurozony. Ale ponieważ decydenci EBC tworzą chyba najbardziej jastrzębią Radę, spośród głównych banków centralnych na świecie, mają stricte określony mandat, którego treść pada niemal na każdym kroku (stabilność cen w średnim okresie na poziomie 2% r/r), zaś Fed najpewniej odroczy pierwsze obniżki na drugą połowę roku, w czwartek stopy procentowe w Eurozonie najpewniej pozostaną na niezmienionym poziomie.

Wzrost PKB Polski znów na plusie. Inwestycje i eksport motorem napędowym gospodarki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker