Uncategorized

Chiny wdrażają swój plan społeczno – gospodarczy. Obniżają podatki i walczą z biedą

Przywódcy polityczni Chin zbierają się w tym tygodniu, aby wyszczególnić priorytety polityczne na ten rok, mając na uwadze nie najlepsze relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi oraz chińskie spowolnienia gospodarczego – donosi Bloomberg.

We wtorek rano premier Li Keqianga opublikuje sprawozdanie, które podsumuje cele dotyczące wzrostu PKB, równowagi fiskalnej, inflacji i kilku innych czynników. Ten mix w polityce wewnętrznej zostanie zdefiniowany przez trzy tzw. „krytyczne bitwy”, zapoczątkowane w 2017 r., przeciwko zanieczyszczeniom powietrza, zagrożeniom finansowym i ubóstwu.

Przeciw zanieczyszczeniom

Od 2017 roku mieszkańcy Pekinu i Szanghaju mogą coraz częsciej podziwiać niebieskie niebo. Wciąż jest jednak dużo mglistych dni, szczególnie w zimie. Dane dotyczące Pekinu pokazują jednak, że Chińczycy mają do czynienia z tendencję spadkową, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza.

Zanieczyszczenie

Oddłużanie (i ponowne zadłużanie)

Kampania mająca na celu ograniczenie wzrostu chińskiego długu publicznego i prywatnego, który wynosi już 34 biliony dolarów pod pewnymi względami była zbyt skuteczna. Podczas gdy wzrost ogólnego wskaźnika zadłużenia został ograniczony, część systemu, która zapewniała kredyty dla sektora prywatnego, została zdławiona. Decydenci polityczni próbują teraz rozwiązać ten problem, starając się nie budzić obaw o ogólną stabilność finansową kraju – czytamy na łamach Bloomberga.

blomberg

Wzrost akcji kredytowej w styczniu jest częściowo wynikiem rozluźnienia kontroli, chociaż inne czynniki, takie jak coroczny skok zaciągniętych kredytów na początku roku również odegrały pewną rolę.

Po obniżeniu podatków w ubiegłym roku w celu zwiększenia konsumpcji i inwestycji, politycy zapowiedzieli kolejne obniżki w 2019 roku, aby pomóc ospałemu sektorowi prywatnemu. Szczegóły mają zostać opublikowane na tegorocznym spotkaniu. Szef Morgan Stanley, chiński ekonomista Robin Xing spodziewa się, że zmniejszenie podatku VAT da firmom dodatkowe 800 miliardów yuanów (119 miliardów dolarów).

Jednak wcześniejsze obniżki podatków już wpłynęły na dochody rządowe, a dalsze redukcje sprawią, że finansowanie gospodarki będzie jeszcze trudniejsze.

Podatki

Kolejnym źródłem wydatków stymulacyjnych będzie sprzedaż obligacji, a rząd już wcześniej wspominał, że znacznie zwiększy ilość specjalnych obligacji, które samorządy będą mogły sprzedać w 2019 r., aby sfinansować inwestycje infrastrukturalne. Jest to podstawa do prognozowanego odbicia wzrostu wydatków inwestycyjnych, które uległy redukcji w 2018 r. – podaje Bloomberg.

inwestycje

Skończenie z ubóstwem

Reforma i otwarcie chińskiej gospodarki na świat, w ciągu ostatnich 40 lat dały setkom milionów Chińczyków szansę wyjścia z biedy. Ale wciąż istnieją miejsca gdzie sytuacja jest zła, szczególnie na wsi. Celem rządu w bieżącym roku jest wyprowadzenie ponad 10 milionów ludzi z biedy i jest to cel,  który ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

bieda

Bloomberg News

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker