Finanse

PiS wspiera WOŚP w biciu kolejnych rekordów

Na piątkowej konferencji WOŚP dowiedzieliśmy się ile środków zebrała Orkiestra podczas 27. Finału, który okazał się rekordowy pod tym względem.

Jurek Owsiak przekazał informację, że WOŚP zebrała podczas ostatniego Finału blisko 176 mln zł! To absolutny rekord, który jest ostatnimi czasy bity co roku. Ostatnie trzy lata to wyniki powyżej 100 mln złotych. W stosunku do 2018 roku ilość zebranych pieniędzy wzrosła o blisko 50 mln złotych.

Należy zadać sobie pytanie, co można kupić za te pieniądze?

Za 176 mln złotych możemy zakupić 350 karetek pogotowia. Oznacza to, że karetkę otrzymałby więcej niż co trzeci szpital w naszym kraju. Jeśli nie chcemy kupować karetki, to możemy kupić tomograf komputerowy, który może kosztować nawet 3 mln złotych. Wówczas takich sprzętów kupimy blisko 60. Gdybyśmy chcieli kupić inkubatory dla noworodków to za uzbierane 176 mln złotych jesteśmy w stanie zakupić ponad 3 500 takich urządzeń. W przypadku chęci zakupu helikopterów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego za 176 mln złotych możemy dostarczyć osiem takich maszyn, a mówimy tutaj o cenach pojedynczych sztuk. W przypadku zakupu pakietowego z pewnością ceny byłby niższe.

Z kolei gdybyśmy zakupili za zebrane środki obligacje skarbu państwa, których oprocentowanie wynosi 2,1 proc. w skali roku, to po roku bylibyśmy bogatsi o 3,7 mln złotych.

Dużo się też mówi, że zakupy WOŚP to kropla w morzu i przy budżecie NFZ wynoszącym 90 mld złotych rocznie to niewiele zmienia. Owszem, są to niewielkie sumy przy ogólnym budżecie służby zdrowia, jednak na sprzęt medyczny wydawane jest zaledwie kilka miliardów złotych. Wydatki WOŚP w tym wypadku dalej są kroplą w morzu, ale już znacznie większą. Wiele się słyszy, że WOŚP utrzymuje polską służbę zdrowia, tak nie jest. Należy jednak mieć na uwadze wkład w jej dofinansowanie, który obecnie wyniósł już ponad 1,1 mld złotych na przestrzeni 27 lat i ponad 400 mln zł na przestrzeni ostatnich trzech lat. Jakby tego nie porównywać do budżetu NFZ, to i tak są to niemałe sumy.

Można też zauważyć, że zmiana władzy, która jest wyraźnie niechętna inicjatywie WOŚP, pomogła w uzyskaniu lepszych wyników, które na przestrzeni ostatnich czterech finałów rosły wyraźnie szybciej niż poprzednio, co widać na załączonym wykresie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker