Uncategorized

W tym tygodniu czeka nas nawała danych gospodarczych ze świata

Inwestorzy w tym tygodniu otrzymają wyczerpujące informacje na temat tego, jak w tym roku radzi sobie chińska gospodarka. Wszystko to przy akompaniamencie narastających obaw w stosunku do perspektyw dla globalnej gospodarki – pisze Bloomberg.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej, inwestycji, kredytów i produkcji przemysłowej na styczeń i luty mają zostać opublikowane w piątek.

Dane podsumowujące stan chińskiej gospodarki pojawią się tydzień po tym, jak Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniżyła swoje prognozy globalnego wzrostu, a Europejski Bank Centralny wprowadził nowe bodźce mające stymulować europejski system bankowy.

Azja

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Chinach mają zostać opublikowane w czwartek, a ekonomiści prognozują wzrost o 8,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Ma to być znaczna poprawa w stosunku do 9-procentowego spadku miesiąc wcześniej. Produkcja przemysłowa, której statystyki także ujrzą światło dzienne w czwartek, zdaniem ekonomistów wyhamować do 5,5 proc., w stosunku do wzrostu na poziomie 6,2 proc. sprzed miesiąca – podaje Bloomberg.

Europa, Bliski Wschód i Afryka

Kilka dni po tym, jak EBC podjął działania na rzecz stymulacji popytu, ukażą się dane dotyczące produkcji przemysłowej za styczeń z Niemiec i strefy euro, które pozwolą wstępnie ocenić stan gospodarki w pierwszym kwartale, a także oszacować wpływ napięć w handlu międzynarodowym na koniunkturę. W Wielkiej Brytanii uwaga skupi się na wtorkowym głosowaniu rządu nad umową Brexitową. Wszystko to na dzień przed tym, jak kanclerz skarbu Philip Hammond ma dostarczyć wiosenne sprawozdanie budżetowe.

W Turcji prezydent Recep Tayyip Erdogan jest w wirze kampanii wyborczej, a jego celem jest ożywienie swoich zwolenników przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 31 marca. Dane, które mają zostać opublikowane w poniedziałek mogą nieco pogorszyć nastroje, ponieważ wiele wskazuje na to, że Turcja wpadła w recesję – możemy przeczytać na łamach Bloomberga.

Ameryka Południowa

Nowy szef banku centralnego w Brazylii, Roberto Campos Neto, formalnie obejmie swoje stanowisko podczas ceremonii w środę, dzień po ogłoszeniu danych dotyczących inflacji w lutym. Dane na temat miesięcznej inflacji w Argentynie ukażą się w czwartek. W Ekwadorze zarząd MFW ma zatwierdzić pożyczkę w wysokości kilku miliardów dolarów, podczas gdy w Meksyku statystyki produkcji przemysłowej mają zostać opublikowane w środę i będą kolejnym wskaźnikiem tego, jak bardzo aktywność gospodarcza zmalała od momentu przejęcia władzy przez prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Bloomberg

Polecane artykuły

Back to top button