Finanse

Pogłoski stały się faktem! Fuzja Commerzbanku i Deutsche Banku coraz bliżej

Potwierdziły się informacje o fuzji Deutsche Banku i Commerzbanku, w wyniku której może powstać jeden z największych banków w Europie.

Od kilku miesięcy spekulowano, że oba banki mogą badać otoczenie pod ewentualną fuzję, która miałaby ułatwić funkcjonowanie na rynku. Oba banki od kryzysu finansowego sprzed dekady nie najlepiej radzą sobie z funkcjonowaniem. Połączenie ma pomóc w poprawie pozycji rynkowej i rentowności.

– W świetle rysujących się szans, zarząd Deutsche Banku postanowił dokonać przeglądu opcji strategicznych. Podejmując to działanie, zarząd jest skoncentrowany na poprawie rentowności banku. Nie ma pewności, że do jakiejkolwiek transakcji dojdzie, jednak w tym kontekście możemy potwierdzić, że prowadzimy rozmowy z Commerzbankiem – czytamy w komunikacie wydanym przez Deutsche Bank.

W stosunku do wyceny sprzed kryzysu zarówno Commerzbank, jak i Deutsche Bank straciły ponad 95 proc. swojej wartości, co bardzo mocno nadszarpnęło ich rynkową pozycję. Commerzbank jest obecnie wyceniany na 9,5 mld euro, natomiast wartość Deutsche Banku, to w chwili obecnej około 16 mld euro. Dla porównania wycena PKO BP to ponad 11 mld euro.

W samą fuzję ma być zaangażowany również niemiecki rząd, który jest największym pojedynczym akcjonariuszem Commerzbanku. Posiadane przez państwo 15 proc. udziałów to pokłosie ratowania banku w czasie kryzysu w 2008 roku.

Połączenie dwóch banków ma doprowadzić do powstania czwartego największego banku w Europie. Sama transakcja może mieć też pewien wpływ na polskich klientów, gdyż Commerzbank posiada ponad 69 proc. udziałów w mBanku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker