Drogi I mosty

Rośnie ruch na autostradzie A4 między Krakowem a Katowicami

Rośnie ruch na małopolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami. Jedocześnie wzrosły przychody zarządcy autostrady – Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady – w I kwartale 2019 przy spadku zysku.

Od stycznia do końca marca tego roku średni dobowy ruch na wspomnianym odcinku A4 wyniósł 42 tys. pojazdów, to o 2,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Średnio w ciągu 24 godzin drogą przejeżdżało blisko 35 tys. samochodów osobowych i ponad 7 tys. samochodów ciężarowych. Większy wzrost natężenia ruchu odnotowano w przypadku samochodów ciężarowych, których liczba wzrosła o 3,7 proc. Nieco wolniejszy przyrost miał miejsce w przypadku osobówek, których wolumen urósł o 2,6 proc.

Grupa Kapitałowa podała w swoim komunikacie, że przychody w I kwartale tego roku wyniosły 79,3 mln złotych i były o 4,5 proc. wyższe niż w zeszłym roku. Z kolei zyski wyraźnie spadły i były równe 5 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej wyniosły 35 mln złotych. W swoim raporcie Stalexport wskazuje, że „jest to związane z ujęciem w kosztach ogólnego zarządu płatności na rzecz Skarbu Państwa (stanowiących udział Skarbu Państwa w zyskach przedsięwzięcia) w wysokości ok. 34,9 mln zł”.

Wzrost ruchu pokazuje, że pomimo zwiększania opłat kierowcy coraz chętniej chcą korzystać z autostrady pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker