Komentarze I Analizy

Czy można bezpiecznie handlować na OLX?

W dobie Internetu oraz handlu zdalnego coraz częściej zdarza nam się odwiedzać portale w rodzaju Gumtree, OLX, Praca.pl itp. Produkty pochodzące z drugiej ręki to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w sytuacji, kiedy nie potrzebujemy fabrycznie nowego produktu. Niemniej dzisiejsze czasy sprzyjają również pojawianiu się coraz większej liczby oszustów na portalach internetowych. Z tego powodu warto się zastanowić, czy można bezpiecznie handlować na OLX i podobnych platformach?

Czy można bezpiecznie handlować na OLX? No cóż, zależy jakie dobra

Cóż osobiście wolę ryzykować. OLX pozwala mi na niezobowiązujący handel zamienny lub możliwość negocjacji ceny np. przy większym zakupie. Niemniej istnieje grupa przedmiotów, które szczerze polecam kupować u autoryzowanych sprzedawców. Są to telefony, tablety, słuchawki, głośniki słowem wszelkie przedmioty drogie, małe i popularne wśród kupujących.

Na tych to przedmiotach najczęściej oszukują sprzedawcy i takich też przedmiotów nigdy nie można kupować przy płatności  za pobraniem, czyli po wysłaniu przez kupującego pieniędzy sprzedawca pocztą wysyła produkt. Warto też zwracać uwagę na zdjęcia załączone do ogłoszeń. Często można rozpoznać w nich zdjęcia z google graphics, co daje pewność, że produkt nie będzie wyglądał jak ten na zdjęciu. Przydatnym trickiem jest pytanie o dodatkowe zdjęcie, które bardzo często demaskuje oszusta.

Zobacz także: Klienci OLX nareszcie otrzymają dostęp do 16 tys. Paczkomatów InPost

Wszystko to nie zmienia faktu, że czasem możemy zostać oszukani, co robić w tej sytuacji? Pierwszym krokiem jest napisanie o tym w wiadomości na OLX sprzedawcy, następnie telefon na jego telefon o ile jest podany)  i na mail. Jeżeli to nie skutkuje można sprawę zgłosić do UOKIK lub innej tego typu instytucji i pokazać dowody na zawarcie umowy kupna-sprzedaży  oraz konto bankowe sprzedawcy. Niemniej jest to ostateczność, a oszust często po postraszeniu sądem zwraca nam towar. Co jednak ważne, musimy pamiętać, że często gubi nas nasza własna pazerność i chęć zysku. Zawsze upewniajmy się, że produkt odpowiada naszym wyobrażeniom o nim.

Portale z ogłoszeniami lokalnymi są przyszłością

Przyjrzyjmy się teraz ekonomicznej sytuacji spółki Grupa OLX, czyli prawdopodobnie najbardziej popularnego portalu z ogłoszeniami lokalnymi, który dodatkowo nie posiada wyraźnej weryfikacji użytkowników. W tej materii widzimy bardzo zadowalające dane: wzrost przychodu o 35%, wzrost zatrudnienia o 75 osób, przychody na poziomie miliarda złotych. Słowem widzimy duże zainteresowanie produktami tej spółki. Grupa OLX nie jest notowana na żadnej giełdzie.

Zobacz także: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Nie bez powodu Amazon jest jedną z największych spółek na świecie. Ludzie pragną wygody, a także możliwości tanich zakupów przez Internet. Portale ogłoszeniowe wzrastają, a także łączą się z firmami kurierskimi i pocztowymi w celu minimalizacji kosztów. Dzięki stosunkowo małym kosztom i dużej popularności duża grupa portali może być darmowa lub darmowa z opcją płatnego konta premium. Środki z kont premium pozwalają na darmowe zamieszczanie ogłoszeń przez mniej zamożnych użytkowników, a w konsekwencji pozwalają na rozwój przedsiębiorców działających w ramach OLX, których praca polega na handlu przedmiotami najczęściej z jednej branży. Moim osobistym zdaniem taka praca to przyszłość handlu detalicznego i powoli, acz stopniowo wszystkie małe lokalne sklepy np. z antykami przeniosą się na portale z ogłoszeniami lokalnymi.

Maciej Bielica

Kurs Allegro blisko dna. Dlaczego tak się stało?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker