Polska

Pojazdy uprzywilejowane będą nadawać trzeci sygnał

Karetki, radiowozy i wozy strażackie mają otrzymać trzeci ostrzegawczy sygnał, który ma ułatwić im przejazd. Sprawą ma zająć się nowo utworzony Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych.

„Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd – taki sygnał mają usłyszeć kierowcy, do których będzie się zbliżał pojazd uprzywilejowany. Oprócz sygnałów dźwiękowych i świetlnych kierowcy usłyszą także dodatkowy sygnał z odbiorników radiowych.

Sygnał ma być emitowany za pomocą specjalnego urządzenia zainstalowanego w karetkach, wozach strażackich i policyjnych. Ważną informacją jest fakt, że komunikat usłyszy każdy kierowca, który ma radio niezależnie od tego jakiej stacji słucha oraz czy w ogóle słucha radia.

Odbiorniki radiowe od wielu lat wykorzystują system RDS, choćby do wyświetlania komunikatów tekstowych. Jedną z funkcji RDS jest TP/TA, czyli opcja przerywania działania odtwarzaczy MP3 czy CD na rzecz nadania komunikatów radiowych.

Pomysł wprowadzenia trzeciego sygnału wynika ze stosunkowo dużej liczby wypadków z udziałami pojazdów uprzywilejowanych. Częstym zarzutem są za ciche sygnały dźwiękowe, zwłaszcza w pierwszych egzemplarzach pojazdów policyjnych. Ponadto trzeci sygnał, będzie nadawany na odległość 200 metrów w formie tekstowej i dźwiękowej, dzięki czemu pozwoli na szybsze utworzenie korytarzy życia.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker