Komentarze I Analizy

Dane obywateli Unii nie mogą już przykazywane do USA

W środku wakacji Trybunał Sprawiedliwości UE wydał przełomowy wyrok, według którego dane obywateli Unii nie mogą być przekazywane do Stanów Zjednoczonych, w taki sposób jak to miało miejsce do tej pory, dopóki te nie zagwarantują takiej ochrony danych jak w UE. Sam wyrok można odczytywać jako pewną manifestację siły. Unia pokazała, że może zablokować transfer danych i w efekcie wpłynąć na zyski wielu technologicznych gigantów – komentuje Zofia Babicka-Klecor, prawniczka, współtwórczyni Kreatora Legal Geek.

Tarcza prywatności, czyli dane obywateli Unii przestaną być przekazywane do USA

Wyrok TSUE – znany jako Schrems II – jest wynikiem walki austriackiego aktywisty Maxa Schremsa przeciwko nieuczciwym praktykom Facebooka i innych gigantów branży IT. Spór dotyczył gigantów, a w rzeczywistości dotknął przedsiębiorców, a w zasadzie tych najmniejszych, dla których każda zmiana prawna to duże wyzwanie.

Zobacz także: Big Tech budują globalny, cyfrowy monopol

W zasadzie z dnia na dzień w efekcie wyroku przestała obowiązywać tzw. Tarcza Prywatności. Powoływała się na nią w swoich politykach prywatności większość polskich podmiotów korzystających z usług takich firm jak Facebook czy Google. Przedsiębiorcy, w tym prowadzący sklepy internetowe, korzystający w swoich działaniach marketingowych z rozwiązań zza Oceanu – musieli w krótkim czasie znaleźć inną, niż Tarcza Prywatności, podstawę prawną do dalszego korzystania z takich usług albo całkowicie z nich zrezygnować.

Wymagało to nie tylko weryfikacji prawnej, ale również technicznej tj. tego czy poszczególne podmioty są gotowe na świadczenie usług z pominięciem Tarczy Prywatności.

W UE od lat rosną obawy przed rosnącą rolą firm technologicznych

W UE od lat narastają obawy przed rosnącą rolą GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon). Unia wyraźnie dąży do rewizji swoich regulacji antymonopolowych i w tym kontekście chciałaby mocniej patrzeć na ręce amerykańskich koncernów. Obawy unijnych regulatorów dotyczą rosnącego zasięgu tych platform oraz ich wpływu na “być albo nie być” wielu e-biznesów, które np. swoją sprzedaż opierają na reklamach Facebooka albo na pozycjonowaniu w Google.

Zobacz także: Sieć 5G zakłóca technologię lotniczą i może doprowadzić do katastrofy

Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej głośno mówi, że nie można pozostawić tak istotnych działań bez nadzoru. Może to bowiem znacząco zaszkodzić konkurencji na rynku europejskim i w efekcie sytuacji klientów.

W tle tych zmagań widoczne są jeszcze spory o podatki płacone przez technologicznych gigantów. Unia Europejska od dawna chce podnieść podatki dla spółek technologicznych. Temat ten zyskuje na znaczeniu zwłaszcza teraz, gdy UE boryka się z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią, a zyski GAFA wciąż szybują.

Zofia Babicka-Klecor

Cyfryzacja to wielka szansa. Musimy jednak założyć korporacjom kaganiec

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker