Europa

Bundesbank emituje 30 mln monet upamiętniających wizytę Willy’ego Brandta w Warszawie

Rząd niemiecki podjął decyzję o biciu monety okolicznościowej o nominale 2 euro zatytułowanej „50. rocznica uklęknięcia w Warszawie”, która została wyemitowana 8 października 2020 roku. Moneta upamiętnia 50. rocznicę momentu, w którym 7 grudnia 1970 r. Willy Brandt uklęknął przed pomnikiem bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Strona narodowa (obrazkowa) została zaprojektowana przez berlińskiego artystę Bodo Broschata. Przedstawia ona klęczącego przed pomnikiem bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim ówczesnego kanclerza Niemiec Zachodnich.

Nawiązując do powstania w getcie w 1943 roku, strona z obrazem przedstawia bardzo skomplikowaną pracę reliefową i śmiałe symbole: menorę, ofiary getta i klęczącego kanclerza federalnego – o czym w swoich wspomnieniach Willy Brandt pisał później: „Stojąc na skraju historycznej przepaści Niemiec, czując ciężar milionów morderstw, robiłem to, co ludzie robią, gdy słowa zawodzą”. (Willy Brandt, Memoirs, Frankfurt nad Menem 1989).

2020 warschau

Strona europejska odpowiada wspólnej stronie rewersu regularnie emitowanej od 2007 r. monety o nominale 2 euro, która przedstawia mapę Europy bez granic państwowych.

Parametry techniczne kolekcjonerskiej monety o nominale 2 euro są takie same jak w przypadku każdej zwykłej emisji monety o nominale 2 euro. Podobnie jak w przypadku standardowych niemieckich monet 2 €, na krawędzi monety okolicznościowej znajduje się napis „EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT” (jedność, sprawiedliwość i wolność) oraz stylizowany orzeł federalny.

Przewidywana wielkość emisji, która ma zostać wprowadzona do obiegu, wynosi 30 mln monet. Moneta będzie ważna jako prawny środek płatniczy w całej strefie euro.

Monety spełniające warunki mennicy zostaną wprowadzone do obiegu zgodnie z ich wartością nominalną (2 euro) i będą dostępne od daty emisji w oddziałach Deutsche Bundesbank do wyczerpania zapasów.

Bundesbank

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker