Uncategorized

Klepiska są ogromnym problem w krajach Trzeciego Świata

Klepiska są ogromnym problem w krajach Trzeciego Świata. Jak podaje Gayatri Datar z Uniwersytetu Stanforda, w Rwandzie około 75% populacji mieszkało w domu bez utwardzonej podłogi. Jak zaznacza redaktor Bloomberga Tony Frangie Mawad, sytuacja ta sprawia, że kaszel jest wśród mieszkańców Rwandy powszechny z powodu chmur kurzu powstałego podczas zamiatania. Do tego brak utwardzonej podłogi w mieszkaniu powoduje, że dzieci na terenie Rwandy bardzo często cierpią na choroby, które mogą nawet zagrozić ich życiu. Problem z klepiskami jest ogromny, choć jak podaje redaktor Bloomberga w najbliższych latach, dzięki organizacji EarthEnable może on przejść do historii.

Klepiska są niebezpieczne

Jak wynika z analizy przeprowadzonej w 2015 roku przez Oxford University’s Poverty & Human Development ponad miliard ludzi żyło w tzw. nieformalnych osiedlach bez utwardzanych podłóg. Życie w takich miejscach jest niebezpieczne.

Na klepiskach bardzo często są odchody ludzkie i zwierzęce. Są one siedliskiem pasożytów. Dzieci bawiące się na takim klepisku mogą zarazić się śmiertelną odmianą biegunki. Choroba ta zabija aż 525 tysięcy dzieci rocznie. Jak zauważa Paul Gertler, profesor ekonomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, można byłoby uratować wiele dzieci, utwardzając podłogi w ich mieszkaniach, gdyż

„Na twardej podłodze o wiele łatwiej jest dostrzec odchody”.

Rządy i organizacje wspierają utwardzanie podłóg

Wiele rządów rozwijających krajów stara się poprawić warunki mieszkaniowe swoich obywateli, jednym z nich jest Meksyk, który w 2000 roku wystartował z programem Piso Firme. Jak podaje portal Bloomberg w jego ramach  tylko na przełomie lat 2007-2013 zalano betonem klepiska w ponad 3 milionach meksykańskich mieszkań. Na jego działanie w tych latach wydano ponad 1,27 miliarda dolarów. 

Metoda ta pomogła wielu uboższym rodzinom, ale jak zauważają członkowie EarthEnable, jest z nią kilka problemów. Po pierwsze jest ona cenowo nieprzystępna dla najbiedniejszych mieszkańców ziemi. Wyłożenie podłogi betonem kosztuje 162 dolary, co jest naprawdę sporą sumą pieniędzy dla mieszkańców żyjących w skrajnej biedzie. Często zarabiają oni tylko kilkadziesiąt dolarów miesięcznie. Drugi problem jest ekologiczny. Jak wyliczył brytyjski dziennikarz Jonathan Watts — produkcja betonu odpowiada za 4-8 procent emisji dwutlenku węgla na świecie. Zwiększanie produkcji tego materiału nawet w tak szlachetnym celu jest według członków EarthEnable nieodpowiedzialne.

EarthEnable nie tylko krytykuje, ale również proponuje rozwiązania bardziej efektywne. Jak podaje Tony Frangie Mawad, współzałożyciel tej organizacji Rick Zuzow stworzył specjalny materiał na bazie oleju lnianego. Po jego wylaniu na glinianą podłogę wysycha, tworząc przypominającą plastik, wodoodporną i trwałą żywicę, która skleja powierzchnię. Wyłożenie nią podłogi w domu kosztuje około 50 dolarów, do tego podczas jego wytwarzania praktycznie nie emituje się dwutlenku węgla do atmosfery. 

Jak przekonuje redaktor Bloomberga, utwardzanie podłogi naprawdę daje wymierne efekty. W meksykańskim miasteczku Torreon, w którym w ramach programu Piso Firme wielu mieszkańcom utwardzono podłogi, przypadki biegunki u dzieci poniżej szóstego roku życia spadły o 13%, a przypadki anemii spadły o 25%. 

Zobacz także: Chiny wdrażają swój plan społeczno – gospodarczy. Obniżają podatki i walczą z biedą

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker