Komentarze I Analizy

Profile ze stali węglowej – co je wyróżnia i do czego się ich używa?

Rynek produktów metalowych oferuje wiele rodzajów kształtowników stalowych. Jednym z nich są profile stalowe zamknięte produkowane z tzw. stali węglowej inaczej nazywanej stalą czarną, czyli z najłatwiejszego do uzyskania i przez to najtańszego rodzaju stali konstrukcyjnej będącej stopem żelaza z węglem. To wytrzymały materiał, który za sprawą przystępnej ceny stosowany jest nie tylko w budownictwie, ale i w wielu innych branżach.

Profile ze stali węglowej cechuje wytrzymałość i łatwość obróbki

Największą zaletą stalowych profili zamkniętych wykonanych ze stali węglowej jest korzystny stosunek ceny do oferowanej wytrzymałości, łatwość obróbki i duża wszechstronność zastosowań. Oczywiście trzeba pamiętać, że stal czarna jest materiałem podatnym na korozję i jeśli wystawiamy ją na bezpośrednie działanie czynników niszczących, przede wszystkim wilgoci, musimy liczyć się z jej błyskawicznym rdzewieniem. W związku z tym wszystkie profile stalowe zamknięte używane do budowy konstrukcji znajdujących się na świeżym powietrzu, a także do budowy maszyn i różnego rodzaju urządzeń, powinny zostać zabezpieczone warstwą farby antykorozyjnej, ewentualnie chromu. Warto również pamiętać, że choć stal węglowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, to jednak jest materiałem dość łatwym w obróbce. Wykonane z niej profile można bez problemu ciąć, spawać, szlifować czy nawiercać.

Zobacz także: ARP S.A. planuje w pełni przejąć kontrolę nad spółką RAFAMET S.A.

Uniwersalność zastosowań

Ze względu na niską ceną, dużą łatwość obróbki i wytrzymałość, profile stalowe zamknięte ze stali węglowej są niezwykle popularnym materiałem konstrukcyjnym stosowanym w wielu różnych branżach. Tego typu materiałów używa się m.in. w budownictwie do tworzenia konstrukcji szkieletowych, przy budowie maszyn i urządzeń, w przemyśle stolarskim i przy budowie różnorodnych konstrukcji stalowych – jako elementów ogrodzeń i małej architektury ogrodowej, szklarni, altan, garaży, wiat oraz innych niewielkich obiektów zadaszonych. Zamkniętych profili stalowych ze stali czarnej można używać również jako materiałów konstrukcyjnych do umacniania i łączenia elementów tzw. suchej zabudowy – do wykonania ścian działowych, sufitów podwieszanych, lekkich stropów i podłóg.

Zobacz także: Stoły spawalnicze: jaka wielkość urządzenia jest optymalna?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker