Europa

Aż 86% niemieckich firm przemysłowych musi ograniczać swoją produkcję

Coraz większe problemy z dostępem do materiałów i sprzętu dają się we znaki firmom w całej Unii Europejskiej. W IV kwartale tego roku już co druga firma przemysłowa w Unii zgłosiła dotkliwość w dostępie do materiałów i sprzętu. Do tego ąż 86% niemieckich firm przemysłowych musi ograniczać swoją produkcję


„Braki” są słowem, które pretenduje do ekonomicznego słowa roku. Problemy są bardzo rozległe. Zdrożały nie tylko surowce takie jak metale (wzrost ich ceny związany jest z niewystarczającą podażą), ale braki dotykają półprzewodników czy sprzętu dla firm.

Objawy tego problemu są widoczne w wielu branżach. Szczególnie głośne są problemy w branży motoryzacyjnej. Niewystarczająca podaż spowoduje, że na samochód z salonu będziemy musieli poczekać zdecydowanie dłużej. Na całym świecie fabryki samochodów ograniczają produkcję. Globalnie deficyt układów scalonych zmniejszy produkcję o 7,7 mln samochodów i przełoży się na zmniejszenie dochodów branży motoryzacyjnej o 210 mld dolarów. Nawet w Polsce zagrożone są tysiące miejsc pracy. W Wielkiej Brytanii w lipcu wyprodukowano najmniej samochodów od 1956 roku. Problem w branży motoryzacyjnej są półprzewodniki, na które czeka się przynajmniej kilkanaście tygodni.

Problem chipów dotyka też m.in. branżę elektroniczną. Ograniczana jest produkcja komputerów, AGD, RTV czy konsol. Problem uwidacznia sytuacja na rynku konsol. Niewystarczająca produkcja śrubuje ceny nowego PS5. Choć na rynku pierwotnym kosztuje ono jedynie 500 dolarów, to na rynku wtórnym należy za nie zapłacić nawet kilka razy więcej.

Prawie wszystkie niemieckie firmy przemysłowe mają problem

Dotkliwość tych braków jest widoczna w badaniach KE. Najnowsze odczyty wskazują, że w IV kwartale, odsetek takich firm w całej UE wzrósł o 10 pp. Pod tym względem Polskie przedsiębiorstwa mają całkiem stabilną sytuację, ponieważ u nas ten odsetek wynosi „jedynie” 30%. Jedynie, ponieważ w Niemczech odsetek takich firm wynosi aż 86%. Procent firm przemysłowych, dla których brak komponentów i sprzętu ogranicza produkcję, jest widoczny na poniższym wykresie stworzonym przez ekonomistów banku PKO.

Odsetek firm przemysłowych, dla których brak komponentów i sprzętu ogranicza produkcję

Największe braki w Niemczech i Irlandii

Jeżeli spojrzymy na wskaźnik we wszystkich krajach UE, to zauważymy, że niekwestionowanym liderem są tutaj Niemcy. Drugie miejsce zajmuje Irlandia, gdzie blisko 70% boryka się z tym problemem. Dalsze miejsca z zajmują Słowenia, Austria i Dania. W tych krajach to poważna przeszkoda dla połowy firm.

W których państwach UE niedobory komponentów i sprzętu najbardziej ograniczają rozwój?

Gdy rozbijemy przemysł na konkretne branże, to zauważymy, że w Niemczech, aż w 5 z nich, o ograniczaniu produkcji mówią wszystkie firmy. Brak komponentów i sprzętu jako poważny problem wskazuje 100% niemieckich firm zajmujących się produkcją elektryczną, tworzyw sztucznych, elektroniczną, motoryzacyjną i naftową. Bardzo wysoki odsetek dotyczy również produkcji maszyn i urządzeń, papieru i metalu. Najmniejsze problemy występują w branży napojów, mineralnej czy drewnianej.

Najsilniej dotknięte brakami niemieckie branże przemysłowe

W Polsce sytuacja jest nieporównywalnie lepsza. Najbardziej dotknięta branża, jaką jest motoryzacja, notuje podobne problemy do najmniej dotkniętej niemieckiej branży (produkcja napojów). Należy pamiętać, że nadal to są rekordowe wartości, które odbijają się na całej polskiej gospodarce. Największe problemy w Polsce notuje branża motoryzacyjna, drewniana, produkcja tworzyw sztucznych oraz meblarstwo. Najmniej dotknięta jest produkcja odzieży, napojów, naprawa oraz farmaceutyka.

Najsilniej dotknięte brakami polskie branże przemysłowe

Zobacz też: W lipcu Wielka Brytania wyprodukowała najmniej samochodów od 1956 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker