Uncategorized

Przychody firmy Huawei gwałtownie spadły przez amerykańską paranoję

Jak donosi portal Yahoo Finance, Huawei w pierwszych trzech kwartałach tego roku odnotował 32% spadek przychodów. Przychody firmy Huawei spadły za sprawą USA. Stany Zjednoczone w ramach „obrony” bezpieczeństwa wewnętrznego, wprowadziło olbrzymie sankcje na wspomnianą firmę. 


Przychody firmy Huawei znacznie spadły

Przedstawiciele chińskiego giganta telekomunikacyjnego przekazali w piątek, że przychody firmy spadły o jedną trzecią w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku w stosunku do tego poprzedniego. Co prawda prezes firmy Huawei twierdzi, że wskaźnik rentowności sprzedaży (stosunku zysków do przychodów) jego przedsiębiorstwa wzrósł do 10,2 procent. Jednak nie pozostawił on złudzeń odnośnie pogarszającej się kondycji finansowej jego firmy. Jak donosi Yahoo Finance, w swoim oświadczeniu prezes Huawei Guo Ping stwierdził, iż:

„Segment business-to-consumer – składający się głównie ze smartfonów i innych urządzeń – został „znacząco dotknięty” w ostatnich latach”

Sankcje USA mocno uderzyły w chińskiego giganta telekomunikacyjnego

Zaznaczył on również, że za pogorszenie się sytuacji finansowej firmy odpowiadają głównie sankcje wdrożone przez Stany Zjednoczone. W zeszłym roku Donald Trump wprowadził zakaz sprzedaży telefonów marki Huawei na terenie swojego kraju. Do tego zabronił on wspomnianej firmie nabywania kluczowych komponentów, takich jak mikroprocesory od amerykańskich przedsiębiorstw. Co więcej, odciął on Huawei od możliwości korzystania z systemu operacyjnego Android firmy Google. 

Były prezydent podjął takie działanie, gdyż według Yahoo Finance, miał się on obawiać, że Huawei „szpieguje” dla rządu chińskiego. Co warto podkreślić, Stany Zjednoczone nie przedstawiły żadnych twardych dowód na to, że wspomniana firma faktycznie zagraża bezpieczeństwu wewnętrznemu USA. Potwierdzają to słowa wypowiedziane przez Joego Bidena podczas wprowadzania kolejnych sankcji na chińskie firmy w tym roku. W swoim przemówieniu, zamiast podać twarde dowody, powiedział on jedynie, że:

„Sądzę, że użytkowanie chińskiej technologii szpiegowskiej i śledzącej poza Chińską Republiką Ludową i rozwijanie lub korzystnie z takiej technologii do ułatwiania represji i łamania praw człowieka są poważnym zagrożeniem”.

Interesującym faktem jest to, iż zakaz sprzedaży smartfonów opisywanej firmy na terenie Stanów Zjednoczonych najmniej zaszkodził chińskiemu gigantowi. Na amerykańskim rynku telefonów, od wielu lat niepodzielnie rządzi Apple, posiadając ponad 60% jego udziałów. Huawei przed wprowadzeniem zakazu nie posiadał nawet 1% udziału na tym rynku. Zdecydowanie bardziej zaszkodziło firmie odcięcie od amerykańskiej technologii. W wyniku tego odcięcia Huawei musiał uruchomił swój własny mobilny system operacyjny, który, jak zaznaczają analitycy technologiczni, nie masz szansy w walce z Androidem Googla i iOSem Apple’a. Nie dość, że nie jest on tak dobry, jak systemy konkurencji, to jeszcze jego inność odstrasza wielu konsumentów. 

Marco Rubio, Huawei i Honor

Paranoję amerykańskich polityków wokół firmy Huawei dobrze pokazuje sytuacja z marką Honor. Honor jest firmą zajmującą się głównie sprzedażą budżetowych telefonów. Przedsiębiorstwo to należało do firmy Huawei, jednak ta w zeszłym roku ją sprzedała. Zrobiła tak, aby Honor nie upadł i mógł dalej korzystać z amerykańskiej technologii. 

Otóż 14 października republikańscy senatorowie kierowani przez Marco Rubia wezwali w liście administrację Bidena do wpisania marki Honor na czarną listę. Gdyby tak się stało, firma ta dostałaby zakaz korzystania z amerykańskich technologii oraz musiałaby się wycofać z amerykańskiego rynku. Marco Rubio we wspomnianym liście nie przedstawił żadnych dowód na to, że Honor zagraża w jakikolwiek sposób bezpieczeństwu wewnętrznemu Stanów Zjednoczonych. Jednak nie przeszkodziło mu to w nazwaniu wspomnianej firmy „ramieniem chińskiego rządu”. Do tego w dalszej części listu dodał on, że

„Nie podejmując żadnych działań [wobec firmy Honor], Departament Handlu ryzykuje stworzenie niebezpiecznego precedensu oraz komunikuje on przeciwnikom, że brakuje nam zdolności lub siły woli, aby ukarać rażącą inżynierię finansową stworzoną przez autorytarny reżim”.

Zobacz także: Sprzedaż smartfonów Huawei szoruje po dnie. Sankcje USA okazały się skuteczne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker