Uncategorized

Władze Kalifornii zaniżały bezrobocie. Nie tylko one

W amerykańskim stanie Kalifornia stopa bezrobocia, według oficjalnych statystyk, wynosi „jedynie” 7,5%. Jednak, jak wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez badaczy z Ludwig Institute for Shared Economic Prosperity (LISEP), problem ze znalezieniem pracy ma tam aż 25,7% aktywnych zawodowo. Dysproporcja między oficjalnymi statystykami, a wynikami badań jest głównie spowodowana przyjęciem przez fakt, że Władze Kalifornii zaniżały bezrobocie. 


Władze Kalifornii zaniżały bezrobocie!

Gdy na początku zeszłego roku wybuchła pandemia, w wielu państwach bezrobocie urosło do niespotykanych rozmiarów. W Stanach Zjednoczonych w maju 2020 roku stopa bezrobocia osiągnęła zawrotne 14,7%. Jednak od tamtego czasu zaczęła ona spadać, a we wrześniu bieżącego roku wynosiła już 5,2%. Zdawać się może, że kryzys związany z pandemią przeminął, a zdecydowana większość z tych, którzy chcą mieć pracę, jest zatrudniona. Jednak, jak wskazuje przewodniczący LISEP Gene Ludwig, nadal miliony amerykanów nie może znaleźć pracy, choć nie jest to widoczne w statystykach. 

Jak informuje portal CalMatters, W Stanach Zjednoczonych Bureau of Labor Statistics definiuje osobę zatrudnioną, jako taką, która pracuje przynajmniej 1 godzinę podczas tygodniowego okresu badania. Jak twierdzi Ludwig, definicja ta na kilka sposobów maskuje faktyczny poziom bezrobocia. Po pierwsze uznaje ona ludzi pracujących na część etatu, jako zatrudnionych, niezależnie od tego, czy zostali oni pośrednio zmuszeni do wybrania takiej formy zatrudnienia. Miliony mieszkańców Stanów Zjednoczonych obecnie poszukuje pracy na pełen etat, jednak nie mogą oni jej znaleźć, więc zmuszeni są pracować jedynie kilka godzin w tygodniu. Według autorów opisanego badania, osoby te są funkcjonalnie bezrobotne. Chcą one zacząć pracować na pełny etat, ale nie są w stanie, aktywnie poszukują pracy i są gotowi do jej podjęcia. Jak zaznacza Ludwig:

„Mnóstwo ludzi było liczonych jako zatrudnieni, nawet jeśli byli oni bardzo zdesperowani, by mieć pracę na pełen etat”.

Co warto zaznaczyć badacze podczas przeprowadzania swoich analizy, uznali ludzi zarabiających ze swojej, nawet pełnoetatowej, pracy poniżej 20 000 dolarów rocznie za funkcjonalnie bezrobotnych. Stwierdzili oni, że ludzie, którzy zarabiają tak mało, iż żyją w stanie ubóstwa, nie mogą zostać uznani ze zatrudnionych. 

Należy jak najszybciej zmienić sposób obliczania stopy bezrobocia

Po przyjęciu takowych założeń autorom badania wyszło, że w stanie Kalifornia, w którym oficjalnie żyje 1,4 miliona ludzi bezrobotnych, funkcjonalnie bezrobotnych jest 4,8 milionów ludzi. Oznacza to, że we wspomnianym stanie stopa bezrobocia zamiast 7,5%, realnie wynosi 25,7%.

Jak zaznacza wielu amerykańskich ekonomistów, należy jak najszybciej zmienić sposób obliczania stopy bezrobocia. Alissa Anderson, starszy analityk w California Budget & Policy Center zaznacza, iż:

„Warto zbadać, w jaki sposób wychwytujemy i raportujemy te dane [o bezrobociu], ponieważ wpływają one na to, w jaki sposób podejmowane są decyzje polityczne”.

Z kolei przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome H. Powell napisał w lutym, że:

„Opublikowane w czasie pandemi koronawirusa wskaźniki bezrobocia dramatycznie zaniżały pogorszenie się sytuacji na rynku pracy”.

Zobacz także: Joe Biden chwali niskie bezrobocie, choć prawda jest zupełnie inna

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker