GospodarkaPolska

Zawody przyszłości a tradycyjny przemysł

Podczas zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. konferencji „Kadry przyszłości-kadry dla przemysłu” eksperci dyskutowali o nowoczesnej kadrze w tradycyjnym polskim przemyśle. Poruszono wiele kwestii. Eksperci przeanalizowali między innymi to, jakie będą zawody przyszłości.


Przemysł tradycyjny w polskiej gospodarce

Z założenia przemysł tradycyjny opiera się na bazie surowcowej oraz wypracowanych przez lata modelach zarządzania. Obecnie coraz większą rolę, również w tradycyjnych działalnościach gospodarczych, odgrywa nowoczesna technologia. Zastosowanie zaawansowanych urządzeń wymaga wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych pracowników. ARP S.A. wspiera ponad 70 spółek, którymi aktywnie zarządza. Spektrum ich działania jest bardzo szerokie. Są to np.: Stocznia Gdańsk, Grupa Przemysłowa Baltic czy Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielski. Spółki te niejednokrotnie borykały się z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Dlatego zdecydowały się na współpracę z sektorem edukacji, aby kształcić młodych pracowników, którzy będą mieć odpowiednie kompetencje. ARP S.A. od trzech lat organizuje projekt „Kadry dla Przemysłu”, którego najważniejszym założeniem jest zainicjowanie współpracy uczelni wyższych oraz przedsiębiorstw, w celu kształtowania programu studiów, który umożliwi zapełnienie luki kadrowej w przemyśle.

Zawody przyszłości

Wspieranie zawodów niezbędnych w przyszłości nie jest zadaniem prostym. Podczas konferencji zabrała głos Olga Siemieniuk, Sekretarz stanu w Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw:

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii definiujemy problemy w tworzeniu i aktualizacji zawodów przyszłości. Z jednej strony dotyczy to cyfryzacji, nowych technologii czy e-commerce, a z drugiej strony musimy się skupić na kapitale ludzkim i zabezpieczeniu interesu pracowników. Procedujemy nowy projekt ustawy o rzemiośle, który ma na celu dostosowanie zawodów do potrzeb XXI wieku i kolejnych lat w przyszłości. Również pandemia unaoczniła problemy sektora MŚP i potrzebę wymiany know-how z dużymi przedsiębiorstwami właśnie w zakresie tworzenia zawodów przyszłości.

W dyskusji wzięli też udział między innymi Artur Martyniuk, prezes POLREGIO, Sebastian Rynkiewicz, prezes Zarządu Klastra Obróbki Metali i Zbigniew Paprocki, dyrektor generalny Grupa Azoty.

Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., powiedział:

Konferencja wpisuje się w inicjatywy, które Agencja Rozwoju Przemysłu podejmuje od kilku lat. Staramy się wesprzeć wszystkie działania, które mają służyć zapewnieniu odpowiedniej kadry dla polskiej gospodarki, dla polskich przedsiębiorców.

Nowoczesna kadra w tradycyjnym przemyśle pozwoli na wzrost efektywności oraz szybszą transformację technologiczną. Wspieranie sektora edukacji jest zatem niezbędne do budowania nowoczesnej kadry zarządzającej oraz wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Zobacz także: Creotech Instruments S.A. debiutuje na giełdzie New Connect przy wsparciu ARP

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker