Uncategorized

Chińskie inwestycje w Maroku będą jeszcze większe

Maroko i Chiny podpisały porozumienie przypieczętowujące strategiczne partnerstwo między dwoma narodami w ramach pekińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku”. Tym samym należy się spodziewać, że chińskie inwestycje w Maroku będą się nasilać.

Porozumienie, stanowiące mapę drogową dla wspólnej realizacji kluczowego chińskiego projektu, zostało podpisane przez marokańskiego ministra spraw zagranicznych Nassera Bouritę i wysokiego rangą chińskiego urzędnika Ning Jizhe podczas wideokonferencji 5 stycznia.

Chińskie inwestycje w Maroku będą jeszcze większe. Przemysł energetyczny ma zyskać szczególnie dużo

Jak zakomunikował marokański rząd w swoim oświadczeniu, partnerstwo ma na celu ułatwienie współpracy w zakresie infrastruktury, handlu, inwestycji, przemysłu i rolnictwa. Szczególnie duże nadzieje wiązane są we wspólnych inicjatywach mających na celu rozwój przemysłu energetycznego.

Partnerstwo ma także na celu promowanie dostępu do chińskiego finansowania w celu realizacji dużych projektów w Maroku. Jest to kolejny afrykański kraj, w których Chiny chcą prowadzić swoją ekspansję.

Zobacz także: Chińskie sztuczne słońce ustanowiło nowy rekord

W ramach porozumienia Pekin zobowiązał się do zachęcania chińskich firm do inwestowania w Maroku.  Państwo w 2017 roku stało się pierwszym krajem Maghrebu, który dołączył do inicjatywy. Ponadto Maroko jest jednym z najszybciej rozwijających się państw Afryki o dużym i szybko rosnącym potencjale ludnościowym.

Ning Jizhe zakomunikował, że bezpośrednie inwestycje Chin w Maroku osiągnęły 380 milionów dolarów i mają być jeszcze większe. Porozumienie przewiduje również trójstronną współpracę z Afryką, w szczególności w zakresie zrównoważonego rozwoju. W 2020 roku handel dwustronny osiągnął 4,76 mld USD przy wzroście o 2% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zobacz także: Obecność Polski w Afryce jest zbyt mała! A to kontynent z potężnym potencjałem

Inicjatywa Pasa i Szlaku została zapoczątkowana przez Chiny w 2013 roku. Jest to ogromna, warta bilion dolarów inicjatywa infrastrukturalna Pekinu mająca na celu poprawę połączeń handlowych z krajami na całym świecie poprzez budowę portów, linii kolejowych, lotnisk i parków przemysłowych. Jest to także próba ekspansji geopolitycznej Chin i rozbudowania swoich wpływów na cały świat.

Jedną głównych inicjatyw Inicjatywy Pasa i Szlaku (One Belt, One Road) jest szlak transportu kolejowego, który łączy Chiny z Europą Zachodnią. Z kolei kluczowym, a zarazem jednym z najważniejszych punktów na szlaku jest terminal kolejowy w Małaszewiczach.

Zobacz także: Petersburg nowym hubem w transporcie kolejowym z Chin

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker