Finanse

Netflix nie spełnił oczekiwań inwestorów. Słaba prognoza na I kwartał 2022 roku

Na początku pandemii przyrost nowych subskrybentów platformy streamingowej Netflix rósł w dynamicznym tempie, jednak prognoza na najbliższe miesiące pozostaje raczej neutralna. W tym roku liczba subskrybentów platformy wyniesie nawet 7,9% całej populacji na świecie.

Netflix – prognoza na najbliższe miesiące

Dynamiczny wzrost nowych użytkowników wywołany był lockdownem. W 2021 roku liczba subskrybentów także rosła, jednak w znacznie wolniejszym tempie. Netflix pozyskał ponad 36 mln klientów w 2020 roku i 18,2 mln w 2021. Obecnie całkowita globalna liczba abonentów firmy osiągnęła poziom 221,8 mln w 190 krajach. Jak podają media, Netflix Inc nie spełnił jednak prognoz Wall Street dla nowych abonentów pod koniec zeszłego roku i zaoferował słabszą, niż oczekiwano prognozę na początek 2022, ze względu na umocnienie się konkurentów rynkowych.

Problemem Netflixa w ostatnim kwartale było niespełnienie prognoz dotyczących liczby użytkowników. 2021 rok oznacza tendencję spadkową wzrostu liczby abonentów – jest to najniższy rok wzrostu firmy od 2015 roku, ale także ok. 50% spadek w porównaniu z zawyżonymi pandemią liczbami w 2020 roku. Sam Netflix przyznał, że konkurencja może wpływać na marginalny wzrost. Dodano również, że:

Konsumenci zawsze mieli wiele możliwości wyboru, jeśli chodzi o czas rozrywki – konkurencja, która nasiliła się dopiero w ciągu ostatnich 24 miesięcy, ponieważ firmy rozrywkowe na całym świecie rozwijają własną ofertę transmisji strumieniowej.

Zobacz także: Netflix powinien płacić miastom za korzystanie z infrastruktury kablowej

Netflix traci kosztem konkurencji

W zeszłym tygodniu Netlix podniósł opłaty dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie według analityków obserwowana jest stagnacja, wskazują na wysycenie rynku. Wobec tego Netflix aktywnie poszukuje nowych użytkowników za granicą.

Pomimo że na rynku wciąż króluje Netlfix, a jego pozycja jest niepodważalna, branża staje się coraz bardziej rozdrobniona. Z roku na rok platforma traci względem konkurentów, zmniejsza się znaczenie mniejszych podmiotów.

BI/E-Marketer/Insider Intelligence

Zobacz także: Statyści – czy to prawda, że Netflix płaci im 5 zł za godzinę?

Nadzieją na wzrost Netflixa w najbliższych miesiącach są nowe propozycje filmowe. Jednak coraz większe znaczenie na rynku zyskują konkurenci tacy jak Walt Disney Co i HBO Max AT&T Inc, którzy inwestują miliardy  dolarów w tworzenie nowych programów, aby zdobyć udział w rynku transmisji strumieniowych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker