Uncategorized

Zadłużenie Argentyny – kraj w końcu osiągnął porozumienie z MFW

Argentyna zawarła porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie nowej umowy dotyczącej spłaty długu sięgającego 44,5 miliarda dolarów. Zadłużenie Argentyny ma być skonsolidowane, aby nie hamować wzrostu gospodarczego. 

Porozumienie pomiędzy Argentyną a MFW

Umowa ma nie ograniczać rozwoju państwa oraz planów gospodarczych. Biorąc pod uwagę ożywienie po pandemii, to bardzo istotne. W oficjalnym oświadczeniu MFW zaznaczył, że między stronami doszło do porozumienia dotyczącego kwestii zadłużenia, przyjęte zostały również wspólne polityki stanowiące podstawę dalszych planów. Punktem spornym pomiędzy Argentyną a Funduszem pozostawała konsolidacja fiskalna.

Prezydent Alberto Fernandez powiedział w przemówieniu do narodu:

Mieliśmy niespłacalny dług, który pozostawił nas bez teraźniejszości i przyszłości. Teraz mamy rozsądną umowę, która pozwoli nam się rozwijać i wypełniać nasze zobowiązania poprzez wzrost.

Zobacz także: Argentyna jest w kryzysie – Zbliża się szóste bankructwo w ciągu 40 lat

Minister gospodarki Argentyny Martin Guzman powiedział, że kraj zmniejszy deficyt fiskalny do 0,9% do 2024 roku i stopniowo zakończy finansowanie Skarbu Państwa przez bank centralny. Dodał także, że:

Mamy nadzieję, że osiągniemy nasze cele dotyczące deficytu przy realnych wydatkach, które nie zatrzymają ożywienia gospodarczego i będziemy w stanie stopniowo wzmacniać ściąganie podatków.

Minister stanowczo wykluczył dewaluację kursu walutowego. Argentyna ma dążyć do uzyskania dodatnich realnych stóp procentowych oraz obniżenia inflacji, która wynosi obecnie ponad 50% w ujęciu rocznym.

Zadłużenie Argentyny – długa droga do naprawy sytuacji w kraju

Ustalona ścieżka fiskalna ma pozwolić na stopniową i trwałą poprawę finansów publicznych, jednocześnie ograniczając finansowanie monetarne. Co istotne, umowa pozwoli na zwiększenie wydatków na infrastrukturę, naukę oraz technologie, chroniąc przy tym programy społeczne.

Zobacz także: Argentyna porozumiała się z wierzycielami w sprawie spłaty zadłużenia

Strony przez długi czas nie mogły osiągnąć porozumienia w sprawie terminu redukcji deficytu fiskalnego. Argentyna argumentowała, że konieczne będzie utrzymanie wydatków, aby zachować ożywienie wzrostu gospodarczego. Zgodnie z oficjalnymi stanowiskami, obie strony planują kontynuować współpracę, aby uwolnić Argentynę od miliardowego długu. Porozumienie to dopiero początek długiej drogi, która czeka Argentynę w najbliższych latach. Kraj powinien dołożyć wszelkich starań, aby przywrócić równowagę makroekonomiczną.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker