Minister Zdrowia: szpitale w Polsce wracają do leczenia innych chorób

Omikron okazuje się znacznie łagodniejszym wariantem od poprzednich. Mimo rekordów zakażeń ochrona zdrowia nie jest tak obciążona jak przy poprzednich falach. To przekonało ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do podjęcia decyzji, że szpitale w Polsce wracają do leczenia innych niż COVID-19 chorób.
Mija już tydzień od szczytu fali. Według danych worldometers.info miała ona szczyt 2 lutego, kiedy średnia 7-dniowa wyniosła 49,1 tys. zakażeń dziennie. Od tamtego czasu zaczęła spadać, a obecnie wynosi już 44,4 tys. zakażeń dziennie i wszystko wskazuje na to, że najbliższe tygodnie przyniosą znaczne uspokojenie sytuacji.
Zachorowań było w szczycie blisko 2 razy więcej niż w przypadku poprzednich fali. Eksperci wskazują dodatkowo, że liczba ta jest niedoszacowana, a codziennie poza systemem testują się dziesiątki tysięcy Polaków. Zajęta jest jedynie 17,6 tys. łóżek, co jest całkiem dobrym wynikiem. Rok temu na wiosnę zajęte było nawet 34,6 tys. łóżek. W dodatku duża część zajętych łóżek to nadal pokłosie fali sprzed 4 miesięcy. To oznacza jedno — Omikron jest znacznie mniej szkodliwy dla systemu opieki zdrowia od poprzednich wariantów.
Szpitale w Polsce wracają do normalności
Widać to także w zgonach, które mimo znacznej dynamiki zakażeń miesiąc temu, rosną dość wolno. Może to oznaczać, że pandemia w Polsce powoli zmierza ku końcowi. To sprawiło, że Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję o zmianie priorytetów. Zgodnie ze słowami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szpitale w Polsce mają wrócić do leczenia innych chorób, na które umierają Polacy.
Obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Dlatego w zbliżającym się tygodniu będziemy podejmować decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID19 przywracając ją do leczenia innych chorób — napisał na Twitterze minister zdrowia, Adam Niedzielski
Zobacz też: Z powodu COVID umierają w Polsce tysiące. Więcej zgonów tylko w USA i Rosji

W polskich szpitalach brakuje personelu medycznego

Opieka długoterminowa: Rekordowo niska liczba pielęgniarek w Polsce