AmerykiChinyGospodarkaNews

Umowa handlowa między Ekwadorem i Chinami zwiększy handel o 35%

W ostatnich dniach została podpisana nowa umowa handlowa między Ekwadorem i Chinami. Według ekwadorskiego ministra handlu Julio Jose Prado, dzięki niej handel między tymi dwoma państwami wzrośnie o 35 proc. Jednakże zaznaczył on, że jego państwo dalej będzie starało się chronić niektóre, lokalne gałęzie przemysłu przed zagraniczną konkurencją. 

Umowa handlowa między Ekwadorem i Chinami zwiększy handel o 35 proc.

Aktualnie Państwo Środka jest najważniejszym partnerem handlowym Ekwadoru. W 2021 roku Ekwador najwięcej dóbr importował właśnie z tego państwa. Co warto zaznaczyć, Chiny również sprowadzają stosunkowo wiele towarów z Ekwadoru, jednak bilans handlowy południowoamerykańskiego kraju z Chinami niemal od dekady jest ujemny. Powoduje to, że obecnie Państwo Środka jest największym kredytodawcą Ekwadoru. Ponadto zainwestowało ono w tym państwie spore środki między innymi w hydroelektryczne i górnicze projekty. 

Zobacz także: Co trzyma przy życiu gospodarkę Turcji? Gospodarka Chin

W następnych latach wolumen handlu między tymi dwoma państwami ma wzrosnąć jeszcze bardziej. Otóż po wielu miesiącach negocjacji te dwa państwa doszły do porozumienia i zawarły umowę handlową. Jak przekazał Julio Jose Prado agencji prasowej Reuters:

Nowa umowa handlowa doprowadzi do wzrostu handlu z Chinami o co najmniej 35 proc […] Jest to porozumienie o szerokim zasięgu. Obejmuje ono między innymi własność intelektualną, zakupy publiczne oraz obronę handlową.

W ramach tej umowy Ekwador znacznie obniży cła nałożone na produkty sprowadzane z Chin. Jednakże tamtejszy minister handlu zaznaczył, że nie pozwoli on wielu, lokalnym gałęziom przemysłu upaść. Pokreślił on, że będzie szukał rozwiązań, które pomogą branżom odpowiedzialnym za produkcję butów, tekstyliów czy stali przetrwać zagraniczną konkurencję. Obecnie planuje on wprowadzić specjalne ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw działających w tych sektorach.

Gospodarka Ekwadoru otwiera się na handel międzynarodowy

Co warto zaznaczyć, Ekwador ostatnimi czasami stara się otworzyć swoją gospodarkę na handel międzynarodowy. Kraj ten zamierza w najbliższych miesiącach podpisać umowy handlowe jeszcze z Meksykiem, Koreą Południową i Republiką Dominikany. Co więcej, dąży on do zawarcia jej ze Stanami Zjednoczonymi.

Rekordowo wysoki eksport odpadów z USA do krajów Ameryki Łacińskiej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker