Gospodarka

Co trzyma przy życiu gospodarkę Turcji? Gospodarka Chin

Obecnie Turcja przechodzi kryzys finansowy na skutek inflacji wynoszącej już niemal 50 proc. oraz drastycznej dewaluacji krajowej waluty, liry tureckiej. Niemniej jednak wzrost gospodarczy w ubiegłym roku wyniósł 10,5 proc., co nadaje pewien kontrast w obecnej sytuacji gospodarczej. Czy to jednak zasługa tureckich sektorów gospodarki? Okazuje się, że nie do końca, bowiem znaczący wpływ na wzrost PKB w Turcji miała gospodarka Chin.

Gospodarka Chin, czyli czynnik napędzający gospodarkę Turcji

Obecny chaos finansowy nie przeszkadza rozwijać się tureckiej gospodarce. Przemysł kwitnie, a eksport zwiększył się ponad dwukrotnie w stosunku do poziomu sprzed pandemii. Okazuje się, że proces produkcji i sprzedaży dóbr quasi-tureckich (bo tak to trzeba nazwać) jest nieco inny, niż można by przypuszczać.

Mianowicie sektor przemysłowy w Turcji skupuje chińskie wyposażenie kapitałowe oraz półprodukty i po przekształceniu półproduktów w produkt finalny odsprzedaje towary głównie na rynek europejski. Eksport oparty jest głównie na wyrobach stalowych, chemikaliach oraz sprzęcie AGD.

Powyższy model biznesowy pozwolił Turkom osiągnąć wzrost gospodarczy w ubiegłym roku na poziomie dwucyfrowym. Jak wskazuje poniższy wykres, w ubiegłym roku szczególnie wzrósł import z Chin, co dowodzi powyższej tezie, iż gospodarka Chin w głównym stopniu wpływa na sytuację gospodarczą w Turcji.

Wykres 1. Produkcja przemysłowa Turcji, eksport i import z Chin

Źródło: Asia Times

Zobacz także: Ilu Azjatów pracuje w Polsce? Coraz więcej pozwoleń dla Uzbeków i Turków

Zatem zależność gospodarcza Turcji od Chin niezwykle wzrosła w ostatnim czasie. Dowodem tego są również ostatnie wydarzenia na scenie politycznej. Mianowicie kraj półksiężyca sprzeciwiał się amerykańskim wysiłkom na rzecz bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Wykres 2. Zmiana tureckiego handlu według kategorii towarów między 2020 a 2021 rokiem.

Źródło: Asia Times

Zobacz także: Chiny i USA stworzą pierwszy na świecie zielony korytarz żeglugowy

Chiny i Rosja głównymi partnerami handlowymi. Według regionu — Europa

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zdaje sobie oczywiście sprawę z silnej zależności od Chin. Wobec tego zależy mu na dobrych stosunkach z chińskimi politykami. Chiny kontrolując środki, w których Erdogan pokłada jedyne nadzieje na wygranie wyborów (wzrost gospodarczy i miejsca pracy) mają ogromny wpływ polityczny oraz gospodarczy na Ankarę.

Bez Chin gospodarka Turcji byłaby chaosem w stylu Wenezueli, a to daje Chinom ogromny wpływ na Ankarę – stwerdza ekonomista David P. Goldman

Wykres 3. Wzrost importu Turcji w zależności od kraju.

Źródło: Asia Times

Zobacz także: Chiny stały się światowym liderem energetyki wiatrowej. Mają jej więcej niż cały świat razem wzięty

Jednak z Tureckiego Instytutu Statystycznego wynika, iż spora część importu pochodzi także z Rosji. W 2021 r. odnotowano znaczący wzrost w aspekcie wartości importu rosyjskich dóbr i surowców. Niemniej jednak istotnym czynnikiem były wyższe ceny energii, która jest importowana z Federacji Rosyjskiej.

Wykres 4. Wzrost eksportu Turcji w zależności od regionu.

Źródło: Asia Times

Z kolei według regionu głównym partnerem handlowym jest Europa, która odpowiadała za ponad połowę wzrostu tureckiego eksportu w 2021 roku. Reasumując Erdogan silny wzrost gospodarczy w ubiegłym roku zawdzięczać może w szczególności chińskim półproduktom, a następnie wymianie handlowej z Rosją oraz resztą Europy.

Erdogan: Turcja zrobi to, co konieczne jako członek NATO

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker