USA

Wysokość inflacji w USA jest zróżnicowana i zależy od danego regionu

Wysokość inflacji w USA różni się w zależności od regionu. W ujęciu holistycznym ceny w całym kraju wzrosły w listopadzie o 6,8% r/r, najszybciej od prawie 40 lat. 

Inflacja w Stanach Zjednoczonych zależna od regionu

Pomimo że całe Stany Zjednoczone zmagają się z podwyższoną inflacją, jej wysokość jest zależna od danego regionu. Koszty towarów i usług rosną w różnym tempie w zależności od konkretnego stanu. Co do zasady aktualnie ceny rosną szybciej na obszarach, które były stosunkowo tańsze do życia i pracy przed pandemią, a wolniej rosną w droższych zakątkach kraju. Stany takie jak Oregon, Kalifornia i Massachusetts, które były jednymi z najdroższych regionów do życia i pracy przed pandemią, zmagają się z dużo niższą inflacją.

Zobacz także: Zaskakująca fuzja. Czy powstanie najtańszy przewoźnik w USA?

Dane z  Biura Statystyki Pracy pokazują, że wskaźnik najszybciej rósł w regionie południowo-wschodnim obejmującym Alabamę, Kentucky, Mississippi i Tennessee. Region ten odnotował inflację na poziomie 7,8%. Natomiast inflacja była stosunkowo niższa w regionach Środkowego Atlantyku (5,9%) oraz Pacyfiku i Nowej Anglii (6,1%). Tym samym mapa przedstawia odwrotność mapy ogólnych względnych poziomów cen.

Dobrym przykładem tego zjawiska są Hawaje. Stan, który charakteryzował się najwyższymi kosztami życia, odnotował najniższy wzrost poziomu cen w całym kraju. Po przeciwnej stronie znajduje się Missisipi, stan o najniższych względnych kosztach utrzymania, doświadczył jednych z najszybszych wzrostów cen.

EIG

Zobacz także: USA: W ciągu roku korporacje wzbogaciły się o 1,78 bln dolarów kosztem klasy robotniczej

Wysokość inflacji w USA a migracje ludności 

Różnice regionalne można wyjaśnić za pomocą stopnia ożywienia gospodarczego po początkowej pandemicznej recesji. Zróżnicowanie dotyczące poziomów inflacji jest zależne również od nieproporcjonalnego wpływu danych branż na gospodarkę regionu. Obszary wiejskie, gdzie benzyna ma duże znaczenie w koszyku wydatków lokalnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw znajdują się w innej sytuacji niż obszary wielkomiejskie. Na inflację miały wpływ również migracje ludności, związane głównie ze zmianą trybu pracy. Ludzie przenosili się z dużych miast na prowincję, co przyczyniło się do wzrostu kosztów życia zwłaszcza w rejonie Mountain West. Gospodarki w regionach droższych, obecnie zmagających się z niższą inflacją, często mają duże sektory usług, które wolniej się odradzały.

EIG

W każdym regionie USA inflacja znacznie przyspieszyła. Zdaniem naukowców z biegiem czasu obserwowane zróżnicowane stopy inflacji mogą służyć jako niewielka siła do konwergencji poziomów cen.

USA kontra Chiny, czyli kto kogo ogrywa w gospodarczym pojedynku w ostatnich latach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker