Azja i Oceania

Rekordowe inwestycje w Malezji! W 2022 roku roku gospodarka ma wzrosnąć o 6%

Malezja stawia na rozwój po dwóch latach pandemii, która osłabiła gospodarkę kraju, uderzając przede wszystkim w rozwijający się sektor turystyczny. 

Malezja – rozwój dzięki inwestycjom

W 2021 roku inwestycje w Malezji osiągnęły rekordowe 73 miliardy dolarów. Jest to suma o tyle imponująca, że w skali roku inwestycje wzrosły o 83%. Sektor produkcyjny był odbiorcą projektów o wartości 195,1 miliardów ringgitów w 2021 roku, o 114% więcej niż w poprzednim roku.

Większość inwestycji skupiła się w sektorach elektronicznym i elektrycznym. Największym beneficjentem był stan Penang, który jest ośrodkiem produkcji półprzewodników w regionie Azji Południowo-Wschodniej. W styczniu stopa bezrobocia w Malezji wyniosła 4,2%.

Zobacz także: W Azji rodzą się potęgi gospodarcze i nie są to tylko Chiny i Indie

Powrót na ścieżkę wzrostu – szczepienia

Najwięcej w Malezji inwestują kraje takie jak: Holandia, Singapur, Chiny, Austria i Japonia. Według prognoz w tym roku gospodarka ma wzrosnąć o 6%. Eksport Malezji powinien pozostać wspierany przez rosnący popyt światowy, a także zwiększone moce produkcyjne. 

Wznowienie działalności w państwie było możliwe dzięki wysokiemu wskaźnikowi szczepień. Ok. 80% 32-milionowej populacji kraju zostało w pełni zaszczepionych.

Kontynuacja programu szczepień i odpowiednie możliwości opieki zdrowotnej powinny utrzymać gospodarkę w stanie stosunkowo otwartym, aby umożliwić trwałe odbicie popytu krajowego.

Zobacz także: Partnerstwo Malaysia Airlines z arabskim sojuszem linii lotniczych

Malezja ma również ambicje, aby stać się ważnym ośrodkiem turystycznym w Azji. Kampanie reklamujące wakacje w tamtejszych kurortach reklamowane są jako tańsze niż w konkurencyjnej Tajlandii. Malezja wykorzystuje również hasło Malaysia is a centre of Asia”. Sektor turystyczny otworzy się dla osób w pełni zaszczepionych od 1 kwietnia tego roku. Oczekuje się, że w tym roku liczba turystów może znacząco wpłynąć na gospodarkę państwa. Jednak to sektor produkcyjny wciąż jest najważniejszym członem gospodarki Malezji. Według najnowszych wiadomości Malezja, pomimo potępienia ataku Rosji na Ukrainę, nie zamierza nałożyć sankcji na Moskwę. Swoją decyzję tłumaczy niechęcią do nakładania jednostronnych obostrzeń handlowych. Dotychczas najsilniejsze stanowisko z krajów Azji Południowo-Wschodniej zajął Singapur (Więcej: Centrum finansowe Azji sprzeciwia się agresji Rosji i nakłada sankcje).

Indonezja przenosi stolicę. Nusantara zostanie zbudowana 2 tys. km od Dżakarty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker