Bezpieczeństwo EkonomiczneEuropa

W ciągu minionej dekady Litwa podniosła wydatki na obronność o 157%, Łotwa – 127%

Według danych Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie kraje Europy Wschodniej w ciągu ostatniej dekady znacznie podniosły wydatki na obronność. Największy wzrost zaobserwowano w przypadku Litwy oraz Łotwy. 

Wydatki na obronność w Europie Wschodniej

Kraje odczuwające historyczne zagrożenie ze strony Rosji w ciągu minionych dziesięciu lat znacznie zwiększyły budżety przeznaczane na obronność państwa. Litwa zwiększyła wydatki o 157% (osiągając próg 2,1% PKB), Łotwa o 127% (2,3% PKB). To również odgórny cel NATO wyznaczony przez Sojusz w 2014 roku, aby państwa przeznaczały powyżej 2% PKB na obronność. Wzrost zagrożenia w regionie państw bałtyckich wynika także z wojny w Osetii Południowej w 2008 roku oraz zajęcia Krymu w 2014 roku.

Według danych SIPRI Ukraina wydaje na obronność 4% PKB, a więc tyle, ile Rosja. Podczas gdy wydatki rosyjskie wahały się od 3 do 5% PKB w ostatniej dekadzie, to ukraińskie znacznie wzrosły, aby osiągnąć poziom 4% (w 2011 roku było to zaledwie 1,5%). Jednak kwoty są nieporównywalne. Według SIPRI Rosja w 2020 roku wydała 61,7 mld dolarów, natomiast Ukraina jedną dziesiątą tej kwoty.

Zobacz także: Air Serbia zwiększy liczbę lotów do Moskwy

Zobacz także: Posiadanie broni: na 100 Amerykanów przypada 120 sztuk broni

Cel NATO – 2% na obronność

Jeszcze kilka lat temu cel NATO w postaci 2% PKB przeznaczanego na obronność był szeroko krytykowany w niektórych państwach należących do organizacji. Niemcy pracują nad zwiększeniem swoich wydatków, w 2020 roku osiągnięto poziom 1,4% PKB. Szacuje się, że tylko 9 z 28 państw osiągnęło w tym roku zakładany poziom. Oprócz wymienionych wyżej krajów bałtyckich były to: Rumunia, Wielka Brytania, Polska, Portugalia, Francja i Czarnogóra.

W 2020 roku Polska znalazła się na 19. miejscu pod względem wydatków na wojsko (13 mld dolarów). Na 18. miejscu znalazł się Iran z wydatkami na poziomie 15,8 mld dolarów, na 20., zaś Holandia z wynikiem 12,6 mld. Pierwsze miejsce należy do USA (778 mld dolarów), drugie do Chin (252 mld dolarów), trzecie do Indii (72,9 mld dolarów). Rosja znalazła się na 4. miejscu z 61,7 mld dolarów przeznaczonych w 2020 roku na wojsko. Ukraina zajęła 34. miejsce.

Zgodnie z przyjętą Strategią Bezpieczeństwa Narodowego 2020 Polska zwiększy budżet na obronność z poziomu 2,2% PKB do 2,5 PKB w 2024 roku.

Skończył się czas niskich wydatków na obronę w Europie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker