EuropaGospodarkaNews

Macron chce częściowej nacjonalizacji sektora energetycznego. Powrót do planowania gospodarczego?

Po drugiej wojnie światowej planowanie gospodarcze we Francji zyskało na popularności. Jednakże wraz z upływem dekad gospodarka Francji coraz mniej polegała na planowaniu, a coraz bardziej na prywatnej inicjatywie. Choć, teraz może się to zmienić. Otóż prezydent Francji, Emmanuel Macron zapowiedział, że częściowa nacjonalizacja sektora energetycznego jest jednym z planów, który zamierza zrealizować w najbliższej kadencji. Do tego zaznaczył on, iż ma on wolę, aby wykorzystać planowanie gospodarcze. 

Historia planowania gospodarczego we Francji

Po drugiej wojnie światowej, we Francji sięgnięto po gospodarcze planowanie, aby odbudować tamtejszą gospodarkę. Na mocy dekretu z 3 stycznia 1946 r., powstał Generalny Komisariat Planu. Jego pierwszym szefem został Jean Monnet, a jego pierwszym zadaniem było skonstruowanie planu gospodarczego mającego pomóc odbudować Francję. Komisariat ten w ramach powierzonego zadania określił cele inwestycyjne i produkcyjne, jakie powinny zostać zrealizowane przez Francję do 1950 roku. W następnych latach tworzył on kolejne zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe plany gospodarcze.  

Zobacz także: Francja nakłada milionowe kary na Facebooka i Google’a

Co warto zaznaczyć, planowanie gospodarcze we Francji znacznie różniło się od tego znanego ze Związku Radzieckiego. W tym drugim kraju planowanie było wysoce dyrektywne i sztywne. Państwowy Komitet Planowania ZSRR (Gosplan) ustalał dokładnie cele, jakie państwowe przedsiębiorstwa mają osiągnąć i przydzielał im określone zasoby. Z kolei Generalny Komisariat Planu we Francji ustalał priorytety, jakie gospodarka francuska powinna zrealizować i przedstawiał rządowi sposoby, na jakie może on je osiągnąć. 

Jednakże wraz z upływem dekad skala planowania gospodarczego we Francji malała. W 2006 roku Generalny Komisariat Planu został przekształcony w Centrum Analiz Strategicznych, którego głównym zadaniem było już jedynie doradzenie rządowi oraz prezydentowi i przeprowadzenia analiz na ich zlecenie. Jednakże, jak wynika ze słów Emmanuela Macrona, planowanie gospodarcze może w najbliższym czasie wrócić do łask.

Zobacz także: Francuzi przejęli rosyjski statek towarowy na kanale La Manche

Częściowa nacjonalizacja sektora energetycznego – nowy plan Macrona

Otóż stwierdził on, że państwo będzie musiało znacjonalizować niektóre firmy z sektora energetycznego w ramach planu mającego na celu wzmocnić niezależność energetyczną Francji. Co prawda w swoim przemówieniu nie wyjaśnił on, o jakich przedsiębiorstwach konkretnie jest mowa, ale stwierdził on, iż nacjonalizacja jest konieczna, aby uniezależnić ceny energii elektrycznej we Francji od cen gazu. Jak stwierdził on w swojej przemowie:

Państwo będzie musiało wziąć w swoje ręce kilka aspektów sektora energetycznego […] Będziemy musieli przejąć kilka przedsiębiorstw. 

Co ciekawe w zeszłym miesiącu prezydent również podkreślił, jak ważną rolę odegra państwo w najbliższych latach we francuskiej gospodarce. Otóż poinformował on, że przeznaczy ono dziesiątki miliardów euro na pomoc Électricité de France S.A. w budowaniu kolejnych elektrowni atomowych. Podczas ogłaszania tych inwestycji zaznaczył on, iż:

Zasadniczo w tej sprawie przyznaję, że mam wolę do planowania gospodarczego, niezależnie od tego, czy mowa o produkcji energii, czy o nowych sektorach przemysłowych.

W 2020 roku Francja wydała na badania naukowe 54 mld EUR!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker