Europa

W 2020 roku Francja wydała na badania naukowe 54 mld EUR!

Francja inwestuje coraz więcej w badania naukowe. W połowie stycznia ogłoszono 25. jednorożca (start-up, którego wycena wynosi powyżej 1 mld USD). Obecny rząd finansuje projekty naukowe, które umożliwią zrównoważony rozwój cyfrowy. 

Francja inwestuje w badania naukowe

Jak podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Francja staje się ważnym ośrodkiem naukowym nie tylko na mapie Europy, ale również świata. Program inwestycyjny Francja 2030 opiewający na 30 mld EUR ma pomóc w zwiększeniu nakładów na wysokie technologie.

Biorąc pod uwagę PKB kraju, w 2020 roku na badania i rozwój wydano 2,35% PKB, dzięki czemu kraj uplasował się na 7. pozycji w Unii Europejskiej. Analizując kwoty nominalne, wydano 54 mld EUR, co daje Paryżowi 2. miejsce w UE, zaraz po Berlinie. Jak podaje Komisja Europejska, wśród 2500 firm najwięcej inwestujących w B+R na świecie znajduje się 66 przedsiębiorstw francuskich.

Zobacz także: Polska: wydatki na badania i rozwój 2,5 razy mniejsze niż w Szwecji

PIE

Zobacz także: Polacy to naukowi ignoranci. Nie obchodzą nas odkrycia naukowe

Miliardy na laboratoria i ośrodki naukowe

Jak wskazuje PIE, poprzedni rok był dla Francji przełomowy, gdyż do grona wysoko wycenianych start-upów dołączyło 12 firm. Obecna władza stawia na rozwój technologii, finansując ośrodki naukowe. Na podstawie programu Narodowej Strategii dla Sztucznej Inteligencji do 2018 roku przeznaczono 1,5 mld EUR na rozwój technologii cyfrowej. W ciągu najbliższych pięciu lat na ten cel ma zostać przeznaczone dodatkowe 2,2 mld EUR. Kolejny 1 mld EUR zyskają naukowcy pracujący nad cyberbezpieczeństwem, na rozwój technologii kwantowych przeznaczono zaś – 1,8 mld EUR. Inicjatywa Francja 2030, której budżet jest szacowany na 30 mld EUR, będzie obejmować wsparcie finansowane w pracach nad półprzewodnikami, sztuczną inteligencją czy chmurą (6 mld EUR).

W kraju jest najwięcej w Europie laboratoriów pracujących nad rozwojem sztucznej inteligencji. Inwestycje w badania i rozwój powinny stanowić ważny filar gospodarki, niezależnie od zmieniającej się władzy. Stabilny rozwój i dofinansowanie ośrodków naukowych gwarantują wzrost w perspektywie długoterminowej. Pomimo że badania wymagają długoterminowych nakładów wynoszących miliony, a nawet miliardy euro, mogą zagwarantować przewagę technologiczną.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker