Energetyka

Eurostat: zależność Polski od importu gazu wzrosła i wynosi 84%

Jak podaje Eurostat, w 2021 roku wskaźnik zależności UE od importu gazu wyniósł 83%. UE jest wciąż uzależniona od importu gazu, jednak wskaźnik ten jest bardzo zróżnicowany na tle całej Wspólnoty. Zależność Polski od gazu nieznacznie wzrosła. 

Dane zróżnicowane w zależności od państwa

Według najnowszych badań Eurostatu zależność Europy od importu gazu nieznacznie zmalała w 2021 roku względem 2020. Analitycy Eurostatu podają, że wynika to z korzystania ze zgromadzonych zapasów, które nie zostały wykorzystane wcześniej z uwagi na pandemiczny przestój. Jednakże w 2021 roku wskaźnik zapasów był najniższy od 2008 roku, a więc od momentu gromadzenia danych.

Najbardziej uzależnionym państwem od importu gazu ziemnego w minionym roku była Malta (104%), Szwecja (102%) i Hiszpania (101%), które zwiększyły swoje zapasy. Najmniejszą zależność zaobserwowano w Rumunii (24%), a następnie w Danii (26%) i Holandii (33%).

Zobacz także: Grecja również rozpoczyna poszukiwania gazu. Celem uniezależnienie się od Rosji

Zobacz także: Rosji grozi spadek ruchu towarowego i deficyt kontenerów

Jak podają analitycy Eurostatu:

W porównaniu z 2020 r. największy wzrost wskaźnika zależności od importu gazu ziemnego odnotowano na Malcie (z 96% w 2020 r. do 104% w 2021 r.; +8 pp), Irlandii (z 64 do 71%; +7 pp) i Rumunii (z 17% do 24%; także +7 pp).

Eurostat

Zależność od importu gazu a miks energetyczny

Pomimo że zależność Szwecji, Finlandii i Estonii od gazu ziemnego jest wysoka, jego udział w miksie energetycznym jest stosunkowo niski i osiąga kilka procent (odpowiednio 3%, 7% i 8%). Duży udział gazu w miksie energetycznym deklarują Włochy (40%), w przypadku których wskaźnik uzależnienia od importu gazu wynosi 94%. Inaczej jest w przypadku Holandii, gdzie gaz ma duży udział w miksie energetycznym, jednak jej zależność od importu jest znacznie mniejsza, ze względu na krajową produkcję.

W przypadku Polski zależność od importu gazu również się zwiększyła, nieznacznie różni się od średniej unijnej. Jednak w porównaniu do Niemiec, udział gazu w miksie energetycznym jest dużo mniejszy (17% dla Polski, 26% dla Niemiec). Nasi zachodni sąsiedzi przez ostatnie dwa lata byli w 89% zależni od importu gazu.

Polska intensyfikuje prace zmierzające do uniezależnienia się od dostaw z Rosji. Narzędziem pozwalającym odcięcie się od Gazpromu ma być Baltic Pipe (Więcej: Postępy w budowie Baltic Pipe. Trwają prace końcowe związane z dystrybucją gazu wewnątrz Polski).

4 na 10 Amerykanów obwinia Bidena o wzrost cen gazu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker