Azja i OceaniaEuropa

Współpraca między UE i Indiami zacieśnia się. Utworzono wspólną Radę do Spraw Handlu i Technologii

Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), współpraca między UE i Indiami coraz bardziej się zacieśnia. W ubiegłych latach wymiana handlowa między krajami Wspólnoty a azjatyckim państwem rosła, a w tegorocznym kwietniu udało się zawrzeć porozumienie, na mocy którego powstanie wspólna Rada do Spraw Handlu i Technologii. Zdaniem analityków PIE, dzięki temu UE może rozwinąć się w obszarach takich jak choćby sztuczna inteligencja czy 5G.

Wymiana handlowa między Indiami i UE kwitnie

W ostatnich latach wymiana handlowa między Indiami a krajami UE kwitła. W 2020 roku Wspólnota została trzecim co wielkości partnerem handlowym azjatyckiego państwa. Łączna wartość wymiany towarowej między tymi dwoma podmiotami wyniosła w analizowanym okresie aż 62,8 mld euro. Stanowiło to 11,1 proc. całkowitej wartości indyjskiego handlu. 

Zobacz także: Indie chcą osiągnąć cel eksportowy 1 bln dolarów do 2030 roku. Pomóc ma umowa z GCC

Co warto zaznaczyć, w analizowanej wymianie handlowej szczególnie ważną rolę odgrywa sektor usług informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, UE sprzedało podmiotom w Indiach analizowane usługi o łącznej wartości 6,2 mld euro. Do tego eksport europejskiego sektora ICT do tego państwa rośnie w relatywnie szybkim tempie. Z kolei podmioty z UE w analizowanym okresie zaimportowały wspomniane usługi z tego państwa o łącznej wartości 5,1 mld euro. 

Roczny eksport usług ICT UE
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Utworzono wspólną Radę do Spraw Handlu i Technologii

Jednakże mimo tak szybko rosnącej i relatywnie dużej wymiany handlowej, współpraca między UE i Indiami była stosunkowo słabo zinstytucjonalizowana. Jednakże i to niedawno się zmieniło. Rozmowy odnośnie utworzenia specjalnej, wspólnej Rady do Spraw Handlu i Technologii, po 15 latach w końcu zakończyły się sukcesem. Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE:

W poniedziałek 25.04.2022 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Indii Narendra Modi zawarli porozumienie dotyczące powstania wspólnej Rady do Spraw Handlu i Technologii.

Zobacz także: Indie rozpoczynają pilotażową fazę otwartej sieci e-commerce

Zadaniem Rady będzie głównie zapewnienie odpowiednich struktur do koordynowanie zarówno wspólnych prac technicznych, jak i realizowania decyzji politycznych, mających znacznie dla gospodarki Europy i Indii. Jak zaznaczają analitycy PIE, dzięki temu porozumieniu, UE może zacząć się szybciej rozwijać w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, 5G, modelowanie klimatyczne czy technologie ochrony zdrowia.

Choć, ekonomiści z tego instytutu podkreślają również, że dalej trudno określić, czy opisana inicjatywa przyniesie oczekiwane rezultaty. Otóż jak możemy wyczytać w ich tygodniku:

Natomiast więcej o szczegółach dowiemy się najprawdopodobniej po kolejnej rundzie rozmów handlowych między Indiami a UE, które odbędą się w czerwcu, po 12. spotkaniu ministerialnym Światowej Organizacji Handlu. To właśnie od szczegółowego kształtu grup roboczych będzie zależało dalsze powodzenie inicjatywy.

Indie reagują na kryzys na rynku zboża. Eksport pszenicy wzrósł o 275%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker