AmerykiGospodarka

Podwyżki stóp procentowych rozwiążą problem inflacji? Według noblisty nie

Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Joseph Stiglitz podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos wyraził swoje wątpliwości odnośnie aktualnych działań Rezerwy Federalnej. Jego zdaniem podwyżki stóp procentowych nie rozwiążą problemu inflacji w USA. Ponadto podkreślił, iż Stany Zjednoczone powinny zainwestować znaczne środki w podażową stronę gospodarki, aby zaradzić tej sytuacji.

Podwyżki stóp procentowych rozwiążą problem inflacji? Według noblisty nie

Roczna stopa inflacji w kwietniu w Stanach Zjednoczonych spadła do 8,3 proc., ale i tak nadal utrzymuje się najwyższym poziomie od 40 lat. Jej wysokość skłoniła Fed do znacznego podwyższenia stóp procentowych. Trzy tygodnie temu na konferencji prezes Rezerwy Federalnej ogłosił, iż ta główną podniesiono aż o 50 punktów bazowych, a więc najwyżej od 2000 roku, kiedy walczono m.in. ze skutkami bańki internetowej. W konsekwencji obecnie zawiera się ona w przedziale 0,75-1,00 proc. Co warto zaznaczyć, planowane są kolejne podwyżki. Według CME Group pod koniec roku główna stopa procentowa wzrośnie do ok. 3,25 proc.

Zobacz także: WAŻNE! Fed zdecydował się na podniesienie stóp procentowych!

Polityka aktualnie prowadzona przez amerykański bank centralny ma głównie na celu rozwiązać problem z historycznie wysoką inflacją. Jednakże czy faktycznie podwyżki stóp procentowych pomogą uporać się z tą sytuacją? Według Josepha Stiglitza, który obecnie wykłada na Uniwersytecie Columbia, nie. Jak zaznaczył on w wywiadzie udzielonym dziennikarzom telewizji Bloomberg podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos:

Podniesienie stóp procentowych nie rozwiąże problemu inflacji. Nie spowoduje, że podaż żywności wzrośnie. Utrudni to zwiększenie jej podaży, ponieważ inwestowanie nie będzie możliwe. 

Zobacz także: Dodatkowe miliony na projekty infrastruktury portowej w USA

Należy inwestować w podażową stronę gospodarki!

Według noblisty należy przede wszystkim inwestować w stronę podażową gospodarki. Choćby powinno się zwiększyć dostęp do opieki nad dziećmi Amerykankom, dzięki czemu więcej kobiet weszłoby na rynek pracy, zwiększając tym samym wielkość siły roboczej. Wskazał on również, że należy inwestować w produkcję żywności zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Wdrożenie takich rozwiązań, w opinii ekonomisty, przyniesie zdecydowanie więcej korzyści, niż doprowadzenie do kryzysu gospodarczego restrykcyjną polityką monetarną. 

Dobre informacje dla kredytobiorców! Referencyjna stopa procentowa wyniesie zaledwie 7 proc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker