AmerykiGospodarka

Argentyńskie banknoty stały się problemem. 1000 peso jest warte jedynie 5 USD

Jak donosi agencja prasowa Reuters, argentyńskie banknoty sprawiają obecnie mieszkańcom południowoamerykańskiego państwa sporo problemów. Ze względu na między innymi wysoką inflację, aktualnie argentyński banknot o najwyższym nominalne (1000 peso) jest wart ok. 5 dolarów. Z tego powodu, aby zrobić zakupy, ludzie muszą zabrać ze sobą znaczną ilość gotówki. Sprawia to problemy zarówno konsumentom, sprzedawcom, jak i bankom. 

Argentyński banknot o najwyższym nominale warty jest obecnie zaledwie 5 dolarów

Argentyna zmaga się obecnie z relatywnie wysoką, nawet jak na to państwo, inflacją. W kwietniu 2022 wzrost cen wyniósł rok do roku aż 58 proc. Doprowadziło to do tego, że tamtejsza waluta znacznie straciła na wartości w stosunku do dolara. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, banknot argentyński o największym nominalne (1000 peso) jest wart faktycznie ok. 5 dolarów. Co prawda, wymieniając go według oficjalnego kursu, otrzymalibyśmy ok. 8 dolarów, ale obecnie zrobienie tego graniczy z cudem, ze względu na wdrożoną w 2019 roku kontrolę kapitału. Co warto zaznaczyć, jeszcze dziesięć lat temu 1000 pesos było warte ok. 200 dolarów.

Argentyńskie banknoty
Reuters Graphics

Zobacz także: Zarząd MFW zatwierdził „bardzo ryzykowny” program dla Argentyny. Kraj otrzyma 44 mld USD

Z danych zamieszczonych na powyższym wykresie wynika również, że Argentyna pod analizowanym względem jest fenomenem na tle Ameryki Łacińskiej. Choćby meksykański banknot o najwyższym nominalne możemy wymienić na aż 50 dolarów. Co więcej, w Paragwaju za banknot o najwyższym nominale dostalibyśmy 15 dolarów. Z kolei PKB per capita według parytetu siły nabywczej tego państwa w 2020 roku nie stanowił nawet 65 proc. tego argentyńskiego.

Argentyńskie banknoty stały się problemem

Co warto zaznaczyć, opisywana sytuacja jest sporym problemem zarówno dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów. Otóż w Argentynie, mimo rosnącego w ostatnich latach znaczenia innych form płatności, płacenie gotówką jest nadal najbardziej popularnym sposobem przeprowadzania transakcji. Jednakże ze względu na aktualnie relatywnie małą wartość argentyńskich banknotów trzeba mieć ich ze sobą stosunkowo dużo. Jak informuje agencja prasowa Reuters:

Za banknot o nominale 1000 peso z trudem można kupić dwa opakowania papieru toaletowego z najwyższej półki, a hamburger z frytkami w menu dziecięcym w sieci fast-foodów kosztuje 940 peso.

Powoduje to, że robienie zakupów staje się coraz bardziej uciążliwe ze względu na ilość gotówki, jaką trzeba mieć przy sobie.

Zobacz także: Argentyńscy pracownicy portowi planują 24-godzinny strajk

Sytuacja ta powoduje również, że pod koniec dnia wiele przedsiębiorstw zostaje z całymi stosami argentyńskich banknotów. Jak podkreśliła Camilo Tiscornia, dyrektor w C&T Asesores Economicos, analizowana sytuacja powoduje, że rynek działa mniej efektywnie, ponieważ

Trzeba dokonywać absurdalnych płatności za pomocą ogromnej liczby banknotów.

Co warto zaznaczyć, sytuacja ta jest również problematyczna dla banków. Otóż ze względu na inflację średnia kwota, jaką ludzie wypłacają z banków wzrosła. Z tego powodu zostały one poniekąd zmuszone do magazynowania większej ilości gotówki, przez co wzrosły im koszty. 

Wzrost cen w Argentynie osiągnął rekordowe tempo. Inflacja jedynie w ciągu miesiąca wzrosła o 6,7%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker