Polska

Już jutro GUS poda ile wyniosła inflacja w maju. Realne płace spadną?

Już jutro GUS poinformuje ile wyniosła inflacja w maju. Część ekonomistów sugeruje, że może ona przekroczyć 14%. Czy realne płace zaczną spadać?

Inflacja jest obecnie na rekordowych poziomach nie widzianych w naszym kraju od ponad 20 lat. W kwietniu ceny w Polsce wzrosły o 12,4% w ujęciu rocznym. Mimo to realne wynagrodzenia nadal rosły. Była to zasługa bardzo szybkiego minimalnego wzrostu płac w naszym kraju. Wzrosły one aż o 14,1%. Tym samym po raz kolejny uniknęliśmy realnego spadku naszych wynagrodzeń. Stan ten jednak może się zmienić już w maju.

Inflacja w maju wyniesie 14%? Możliwe

Jak bardzo ma wzrosnąć inflacja w maju? Większość ekonomistów spodziewa się, że wzrośnie ona o mniej niż 14%. Na przykład analitycy BOŚ banku i BNP Paribas obstawiają, że wyniesie 13,5%. Nieco więcej dają eksperci z Credit Agricole. Według nich ceny w maju będą o 13,7% wyższe niż rok wcześniej. Zespoły z Santander Bank Polska i banku Pekao uważają, że odczyt pokaże 14,0%.

Jak tłumaczą eksperci z banku Pekao, głównym powodem będzie duży wzrost cen żywności. Ma ona zdrożeć aż o 3,5% w ujęciu miesięcznym. Powodem tej sytuacji jest pogłębiający się kryzys rolnictwa. Na wzrost cen składa się cały szereg czynników. Najistotniejszym jest wojna między Ukrainą i Rosją. Oba te kraje należą do największych eksporterów płodów rolnych na świecie. Swoje robi też kiepska pogoda na świecie. W USA przyczyniła się ona do drastycznego ograniczenia zasiewów pszenicy i kukurydzy, których ten kraj jest kluczowym producentem.

Wzrost będzie związany także z cenami paliw. Miały one urosnąć aż o 4,5% w ciągu ostatniego miesiąca. Kolejną przyczyną jest niska baza odniesienia w ujęciu rocznym. Inflacja bazowa ma wzrosnąć d 8,2% r/r.

Według analityków mBanku inflacja nie osiągnie 14%

Nieco innego zdania są analitycy mBanku. Twierdzą oni, że będzie ona w przedziale 13,2-13,6%. Dokładnie obstawiają, że inflacja w maju wyniesie 13,3%. Dlaczego nie 14%???

Po pierwsze, jak wskazują ekonomiści, nic nie wskazuje na dalsze przyspieszenie miesięcznego wzrostu inflacji bazowej. Podobnie jak ekonomicznie z Pekao uważają, że wyniesie ona 8,2%. Dodatkowo w ujęciu odsezonowanym wzrost miesięczny będzie niższy niż w kwietniu.

Kluczem mają być ceny żywności. Ekonomiści mBanku widzą miesięczne spadki cen (% m/m) na warzywach i owocach. Potwierdzić to miał m.in. odczyt w Niemczech.

Jeżeli inflacja w maju przekroczy 14%, a dynamika płac nie wzrośnie, to możemy odnotować spadek realnych wynagrodzeń w Polsce.

Czy nastąpi rewaloryzacja 500+? Zamieni się ono w 700+?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker