GospodarkaPolska

Polacy, kupując żywność, coraz częściej kierują się ceną i coraz rzadziej pochodzeniem produktu

Ze względu między innymi na rosyjską inwazję w naszym kraju doszło do znacznego podrożenia żywności, co z kolei przyczyniło się do tego, że Polacy zaczęli się kierować innymi regułami podczas kupowania jedzenia. Z raportu opracowanego przez GfK wynika, że głównym kryterium wyboru artykułów spożywczych w naszym kraju stała się niska cena. Co warto zaznaczyć, dotychczas tym najważniejszym była chęć wzmocnienia krajowej gospodarki. 

Głównym kryterium wyboru artykułów spożywczych w Polsce stała się niska cena

Rosyjska inwazja doprowadziła do tego, że w marcu 2022 roku globalne ceny żywności osiągnęły rekordowe wartości. W miesiącu tym wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt, co oznacza wzrost o 17,9 pkt (12,6 proc.) w stosunku do lutego. Tak dużego wzrostu tego wskaźnika w ciągu zaledwie jednego miesiąca nie było od 1990 roku, czyli od momentu, w którym on powstał (więcej o tym w artykule: Realne ceny żywności są najwyższe od lat 60. XX wieku! Wskaźnik FAO przyjmuje rekordowe wartości). Co warto zaznaczyć drożejąca w historycznie szybkim tempie na globalnych rynkach żywność przełożyła się na wzrost cen artykułów spożywczych w naszym kraju. Otóż dobra należące do kategorii żywność i napoje bezalkoholowe w Polsce były o 9,2 proc. droższe rok do roku w tegorocznym marcu. 

Zobacz także: Ceny żywności na Węgrzech rosną najszybciej w regionie! Polityka krajowa Orbána to przestroga

Analizowana sytuacja przyczyniła się do tego, że Polacy zaczęli zmieniać reguły, którymi kierują się podczas kupowania żywności. Z raportu Current Consumer Mood opracowanego przez GfK wynika, że w marcu głównym kryterium wyboru artykułów spożywczych w naszym kraju stała się niska cena. 41 proc. respondentów stwierdziło, iż jest to dla nich najważniejszy czynnik, którym kierują się podczas robienia zakupów. Dla porównania jeszcze w październiku 2021 roku odsetek ten był o 8 pkt proc. niższy. 

Polacy zaczęli przywiązywać mniej uwagi do pochodzenia produktów

Skutkiem tego, że niska cena stała się najważniejszym kryterium wyboru artykułów spożywczych jest to, że Polacy zaczęli mniejszą uwagę przywiązywać choćby do pochodzenia żywności. Otóż w zeszłorocznym październiku nasi rodacy najczęściej podczas kupowania żywności kierowali się chęcią wzmocnienia krajowej gospodarki, przynajmniej tak zadeklarowało wtedy aż 38 proc. respondentów. Obecnie ten odsetek wynosi zaledwie 30 proc. Co więcej, w październiku aż 33 proc. Polaków wskazywało, że istotne jest dla nich lokalne pochodzenie produktów, teraz odsetek ten wynosi zaledwie 20 proc. Zdaniem analityków PIE są to niepokojące trendy. Jak możemy wyczytać w tygodniku ich autorstwa:

Są to zachowania niepokojące, świadczące o udzielaniu mniejszego wsparcia rodzimemu biznesowi.

Zobacz także: Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie przyczyni się do drastycznych podwyżek cen żywności

PIE: należy zacząć przeciwdziałać marnotrawstwu żywności

Jednakże, jak zaznaczają ekonomiści Instytutu, obecną sytuacją na rynkach, na których handluje się żywnością, można wykorzystać, aby obniżyć skalę marnotrawstwa jedzenia. Obecnie w naszym kraju zaledwie w ciągu jednego roku prawie 4,8 mln ton żywności jest wyrzucanych do śmieci. Za aż 60 proc. tego marnotrawstwa odpowiadają gospodarstwa domowe. Z kolei najczęstszymi przyczynami tego stanu rzeczy według badania, cytowanego przez ekonomistów PIE, są kolejno zepsucie żywności (65,2 proc.), przeoczenie daty ważności (42,0 proc.) i przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5 proc.).

Dane te wskazują, zdaniem ekonomistów, na to, że poza regulacjami, nasz kraj potrzebuje kampanii społecznych i edukacji odnośnie planowania zakupów i przechowywania żywności. Z kolei ze względu na to, że obecnie polskie gospodarstwa domowe mierzą się między innymi z wysokimi cenami żywności, wielu ludzi będzie skorych nauczyć się nowych rzeczy i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze. 

Marnowanie jedzenia kosztuje Brytyjczyków 1,2 mld funtów rocznie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker