Afryka i Bliski Wschód

Uganda odkryła gigantyczne złoża złota. Co to oznacza dla państwa?

Odkryto ogromne złoża złota w Ugandzie. W orędziu prezydenta do narodu zaznaczono, że bogactwo naturalne może zmienić sytuację gospodarczą w biednym afrykańskim państwie. 

Złoża złota w Ugandzie – nowe odkrycie

Uganda oficjalnie potwierdziła odkrycie ogromnych złóż złota. Złoża, których wielkość szacuje się na 31 milionów ton rudy złota, mogą pozwolić uzyskać 320 000 ton surowca brutto. Zwiększone wydobycie ma przynieść państwu ponad 12 bln USD. Kraj może uzyskać również ok. 700 mln USD pochodzących z opłat licencyjnych. Przez ostatnie dwa lata prowadzono badania z powietrza, następnie rozpoczęto program badań geologicznych. Większość złóż odkryto w Karamoja, rozległym obszarze znajdującym się przy granicy z Kenią.

Uganda planuje zmienić strategię i zakończyć sprzedaż za granicę nieprzetworzonego złota. Sprzedaż bardziej zaawansowanych produktów ma być bardziej rentowna i wpływać na rozwój sektora przemysłu w państwie.

Zobacz także: Największe miasta świata niedługo będą tylko w Azji i Afryce

Solomon Muyita, rzecznik w Ministerstwie Energii i Rozwoju Mineralnego podaje, że regiony bogate w złoto obejmują Alupe w Busia i Karamoja, oba we wschodniej Ugandzie, Kameleng, Kisita i Ngugo w dystrykcie Kassanda w regionie centralnym oraz obszar Tiira Bushenyi w zachodniej Ugandzie.

Wielkość rezerw szacuje się na 31 mln ton rudy złota, czyli 320 158 ton netto złota o wartości 12,8 bln USD. Odkrycie złóż zostało podane w orędziu prezydenta do narodu. Tym samym, jeśli okaże się, że szacunki się potwierdzą, oznacza to, że we wskazanych regionach zrezygnuje się z poszukiwania złóż ropy naftowej, a Uganda do końca tego roku zacznie wydobywać i rafinować co najmniej 5000 kilogramów złota dziennie.

Gospodarka Ugandy przez historyczną szansą

Uganda jest biednym państwem, którego rozwój zahamowany jest przez brak podstawowej infrastruktury. Szacuje się, że w państwie ok. 90% mieszkańców nie ma dostępu do elektryczności. Problemem są również drogi czy dostęp do wody pitnej. Pomimo że jakość dróg jest lepsza niż w sąsiadujących państwach, znaczącym problemem ograniczającym inwestycje jest ich fragmentaryczność.

Pomimo złej sytuacji gospodarczej, na terenie państwa znajdują się zasoby cennych pierwiastków. Odkryto złoża wysokiej jakości cyny, wolframu, ropy oraz złota. Filarem gospodarki wciąż pozostaje rolnictwo, przede wszystkim produkcja kawy. Nadzieją na rozwój było odkrycie znacznych złóż ropy naftowej. Jednak według najnowszych badań dotyczących zasobów złota, plany dotyczące wydobycia ropy odłożono na dalszy plan.

Zagrożeniem dla gospodarki Ugandy może być jednak niestabilna sytuacja w Sudanie Południowym, który jest głównym partnerem handlowym. Nadzieją na rozwój będzie napływ zagranicznych firm w celu eksploatacji złóż złota. W związku z działalnością wydobywczą muszą powstać nowe drogi oraz infrastruktura pozwalająca na pracę w kopalniach. Kopalnię w Busia we wschodniej Ugandzie założyła już chińska firma Wagagai. Rozpoczęcie produkcji planowane jest jeszcze na ten rok. Chińskie przedsiębiorstwo zainwestowało 200 mln USD, a jego kopalnia będzie miała jednostkę rafineryjną. Wydobyciem na dużą skalę mają być zainteresowane także koncerny amerykańskie.

Zobacz także: Rada Bezpieczeństwa ONZ chce zwalczyć piractwo w Zatoce Gwinejskiej

Eksport złota z Ugandy rośnie od czasu otwarcia rafinerii Africa Gold Refinery w Entebbe. W 2019 i 2020 roku kraj ten wyeksportował złoto o wartości 1,9 mld USD do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 1,4 mld USD do Korei Południowej i 28,7 mln USD do Hongkongu.

Na początku tego roku przyjęto nowe prawo, według którego zostanie utworzona państwowa spółka górnicza. Będzie ona obejmować 15% udziałów w każdej operacji wydobywczej. Inwestorzy będą zobligowani do podpisania z rządem umowy o podziale produkcji. Wcześniej koncesje rozdawano na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, jednak gdy odkrycie ogromnych złóż zwróciło zainteresowanie koncernów wydobywczych, konieczne było uregulowanie kwestii prawnych. Uganda może sporo zyskać ze względu na rosnące zainteresowanie wydobyciem złota. Złoto postrzegane jest jako bezpieczna lokata inwestycyjna, na którą popyt rośnie nieustannie od lat. Jednak państwo musi kontynuować starania na rzecz usankcjonowania prawnego zagranicznych koncernów wydobywczych. W 2025 roku planowane jest rozpoczęcie eksploatacji złóż ropy naftowej. W związku z ogromnym bogactwem naturalnym wymagane są przepisy dokładnie regulujące działania zagranicznych firm.

Polacy uciekając przed inflacją kupują złoto. Sprzedaż wzrosła o 87%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker