Finanse

Globalny rynek podróbek jest wart więcej niż gospodarka Irlandii

Pomimo że handel podróbkami pozostaje nielegalny, w ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost obrotu. W 2019 roku handel towarami podrobionymi stanowił 2,5% światowego handlu. 

Handel podróbkami coraz powszechniejszy

Organizacje OECD i EUIPO opracowały raport na temat handlu podrobionymi towarami na podstawie danych z 2019 roku. Informacje o wolumenie sprzedaży pochodzą z Global Trade in Fakes. Eksperci zwracają uwagę na problem dotyczący nie tylko handlu podrobionymi ubraniami czy elektroniką, ale również obrotu lekami i produktami medycznymi, które pochodzą z niezidentyfikowanych źródeł.

W 2019 roku handel podróbkami wyniósł ok. 449 mld dolarów. Analitycy portalu Statista porównali tę wielkość do PKB wybranych państw. Według poniższego wykresu rynek podrobionych towarów wynosi więcej niż PKB Irlandii czy Portugalii za 2019 rok.

Autorzy raportu skomentowali wyniki analizy:

W ujęciu nominalnym, w wartościach bezwzględnych i pod względem udziału w całkowitym handlu, wolumen handlu podróbkami pozostaje znaczny, stanowiąc kwoty zbliżone do PKB rozwiniętych gospodarek OECD, takich jak Austria czy Belgia.

Zobacz także: Sprzedawcy e-commerce nie potrafią nawiązać kontaktu z partnerami

Zobacz także: Nadwyżka handlowa Chin osiąga światowy rekord!

Podróbki przechodzą przez największe ośrodki globalnego handlu

Podrobione towary wysyłane są złożonymi łańcuchami dostaw, wobec czego na trasie znajduje się kilka punktów tranzytowych. Punktami tranzytowymi dla podrobionych towarów najczęściej są: Hongkong, Singapur czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, a więc ważne ośrodki handlu międzynarodowego. Pod względem wartości, dominują podróbki przewożone kontenerowcem, które w 2019 roku stanowiły ponad połowę światowej wartości konfiskat podróbek. Co ciekawe, PKB Hongkongu wynosił w 2019 roku 466 mld dolarów. To właśnie Hongkong odpowiada za ok. 20% wartości zajętych produktów w latach 2017-2019.

W 2019 roku import produktów podrabianych i pirackich do UE wyniósł 119 mld EUR, co stanowi 6% importu do Unii Europejskiej. Według autorów raportu pandemia wpłynęła na zwiększenie zjawiska handlu podróbkami. Zamknięcie granic oraz naruszone łańcuchy dostaw to czynniki, które wpłynęły stymulująco  na handel podrabianymi lekami i środkami ochrony osobistej (maskami, rękawiczkami i środkami dezynfekującymi). Większość podrobionych towarów wysyłanych jest pocztą, dlatego trudniej je zidentyfikować.

WEI: Luka VAT w Polsce jest coraz mniejsza

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker