ChinyEuropaGospodarka

Eksport Chin do Rosji załamał się. Czy agresor kupi potrzebne do prowadzenia wojny technologie?

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Peterson Institute for International Economics (PIIE), import Rosji od rozpoczęcia przez to państwo inwazji, znacznie zmalał zarówno z tych państw, które nałoży na agresora sankcje, jak i z tych, które postanowiły tego nie robić. Co warto zaznaczyć to, że spadł on z tej drugiej grupy krajów jest głównie zasługą Państwa Środka. Otóż eksport Chin do Rosji zmalał o 38 proc. w porównaniu z drugą połową 2021 roku. W takim razie czy agresorowi uda się zakupić dobra i technologie potrzebne do prowadzenia wojny? Niestety, aktualnie nie można tego wykluczyć.

Zachód nałożył sankcje na Rosję i ograniczył eksport do tego kraju

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, co spotkało się ze zdecydowaną reakcją Zachodu. Państwa Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania, Szwajcaria itd. postanowiły nałożyć na Rosję sankcje gospodarcze i między innymi znacznie ograniczyć eksport do agresora. Doprowadziło to do tego, że import Rosji z tych krajów, według danych zebranych przez PIIE, spadł aż o 60 procent w stosunku do średniego poziomu z drugiej połowy 2021 roku. 

Co warto zaznaczyć Rosja musi sprowadzać zarówno dobra, jak i technologie z innych państw, gdyż sama nie posiada nowoczesnego przemysłu. Jak stwierdził ekonomista Branko Milanović:

W ciągu trzydziestu lat od rozpoczęcia transformacji gospodarczej Rosja nie zdołała rozwinąć żadnego zaawansowanego technologicznie przemysłu.

Analizowane państwo jest uzależnione od importu półprzewodników, mikroprocesorów, maszyn (więcej o tym, jak ważny jest import maszyn dla Rosji pisaliśmy tutaj: PKB Rosji na skutek sankcji spadnie od 15 do 20 procent). Jeżeli agresor zostanie całkowicie od tych towarów odcięty, jego przemysł wojskowy znajdzie się w poważnym kryzysie, a dalsze prowadzanie wojny znacząco utrudnione. To właśnie, dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej krajów ograniczyło eksport do tego państwa. 

Zobacz także: Ważna decyzja. Japonia zakazuje eksportu technologii do Rosji!

Co warto zaznaczyć, jak wynika z badania opublikowanego przez PIIE, w taki sposób postępuje wiele państw, które nie nałożyły sankcji na Rosję. Choć, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, nie ograniczyły one go tak bardzo, jak te, które nałożyły sankcję, bo łącznie o 40 proc. Co interesujące najbardziej w liczbach absolutnych do tego spadku przyczyniły się Chiny. 

Import Rosji
Żródło: Peterson Institute for International Economics, Export controls against Russia are working—with the help of China

Eksport Chin do Rosji spadł o 38 proc.

Co prawda, z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że Państwo Środka zaczęło więcej importować z kraju agresora (więcej o imporcie tutaj: W ciągu pierwszych 100 dni inwazji Rosja na eksporcie paliw zarobiła prawie 100 mld USD), ale za to ograniczyło sprzedaż w Rosji. Eksport Chin do Rosji od momentu rozpoczęcia inwazji spadł aż o 38 proc. w stosunku do drugiej połowy 2021 roku. Jest to o tyle ważne, gdyż to właśnie Państwo Środka dotychczas było największym dostawcą półprzewodników i ważnym eksporterem układów scalonych do Rosji. W 2020 roku w rosyjskim imporcie tych pierwszych towarów kraj ten miał 57 proc. udział, a w tych drugich 20 proc. 

Eksport Chin do Rosji
Żródło: Peterson Institute for International Economics, Export controls against Russia are working—with the help of China

Zobacz także: Blokada Kaliningradu działa. Rosja nie może wysłać promów z dostawami

Co warto zaznaczyć za ten stan rzeczy odpowiadają między innymi amerykańskie sankcje. Otóż Stany Zjednoczone nakładając sankcje na rosyjskie firmy postanowiły, że każde przedsiębiorstwo, które będzie współpracowało z nimi, podzieli ich los. Z tego powodu, najprawdopodobniej wiele chińskich firm postanowiło przestać zawierać transakcje z nimi w obawie przed odcięciem od amerykańskiego rynku i tamtejszej technologii. Do tego, jak donoszą analitycy PIIE, nadal za połowę chińskiego eksportu odpowiadają przedsiębiorstwa międzynarodowe. Z kolei wiele z nich swoje centralne ma w państwach, które nałożyły na Rosję sankcje i wymagają od krajowych firm, aby te nie sprzedawały dóbr rosyjskim przedsiębiorstwom. 

Czy rosyjski przemysł wojskowy upadnie?

Czy oznacza to, że niedługo rosyjski przemysł wojskowy w końcu całkowicie się załamie? Otóż niekoniecznie. Jak wskazują analitycy PIIE:

Rosja ma doświadczenie w obchodzeniu sankcji, ukrywaniu zakupów i korzystaniu z usług podejrzanych pośredników.

Bardzo prawdopodobne, że już wykorzystują oni te umiejętności i kupują zaawansowane technologicznie produkty, aby ichniejszy przemysł wojskowy dalej działał. Jednakże jest wątpliwe, aby w taki sposób pozyskiwali oni ich na tyle dużo, aby ten działał efektywnie. 

Rosyjska blokada eksportu zboża: skutki i rozwiązania

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker