Polska

Inflacja w Polsce przestała rosnąć! W lipcu wyniosła 15,5% [WYKRES]

Inflacja w Polsce przestała rosnąć? Dynamika cen w lipcu była na tym samym poziomie co w czerwcu. Niestety w ciągu najbliższych miesięcy może ona jeszcze wzrosnąć.

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące poziomu inflacji w Polsce. Wynika z nich, że inflacja w Polsce nadal rośnie/spada.

Najnowsze dane GUS wskazują, że inflacja w Polsce wyniosła w lipcu 15,5% w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym ceny w kraju urosły o 0.4%. Konsensus rynkowy wynosił  0,4% m/m. Oznacza to, że inflacja w kraju w końcu przestała rosnąć.

Wykres 1. Inflacja w Polsce

Zdjęcie

Można zatem powiedzieć. że nie zaskoczyła ona ekonomistów. Właśnie 15,5% to był oczekiwany przez ekonomistów odczyt. Wskazało go 5 na 22 ankietowanych przez Parkiet ekonomistów. Aż 11 na 22 ekonomistów wskazało przedział między 15,4% a 15,6%. Inflację udało się przewidzieć ekonomistom Polskiego Instytutu Ekonomicznego czy Mateuszowi Urbanowi z Oxford Economics. Odczyt można więc uznać za mało zaskakujący.

Wykres 2. Prognozy inflacji w lipcu

Inflacja w lipcu
mBank

Inflacja w Polsce: ceny paliw spadają

Jedną z dobrych wiadomości są taniejące paliwa. To właśnie one sprawiły, że mimo drożejącej żywności, inflacja nie wzrosła. Ceny paliw w ciągu miesiąca spadły o -2,6%. Przeceny widać też na globalnych rynkach. Za baryłkę ropy Brent, trzeba było zapłacić w czerwcu nawet 120 dolarów. Na początku lipca ceny ropy na świecie zaczęły spadać. Dziś za baryłkę ropy trzeba zapłacić 100 dolarów. Jak będzie kształtować się cena ropy w najbliższych miesiącach? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na przykład Citigroup oczekuje spadku cen Brent do 65 USD za baryłkę pod koniec roku. W 2023 r. cena ma być jeszcze niższa i wynosić jedynie 45 USD. Przyczyną takich spadków ma być załamanie się popytu.

Zobacz też: Czy cena baryłki ropy spadnie? Czy ceny na stacjach benzynowych w końcu będą niższe?

Ten sam kierunek cen obstawia rynek. Kontrakty terminowe wyceniają ropę Brent na 93 USD pod koniec tego roku i 84 USD w 2023 r. Inwestorzy oczekują więc, że ropa stanieje, ale przecena nie będzie tak duża, jak prognozowana przez Citigroup. To prognoza bardzo podobna do tej opublikowanej przez Energy Information Administration (EIA). Z kolei UBS i Goldman Sachs są zupełnie innego zdania. Według nich cen baryłki ropy Brent ma wzrosnąć i to aż do 130 USD. Co ma być przyczyną problemów? Ekonomiści z tych zespołów wskazują na problemy ze zwiększaniem produkcji.

Żywność na świecie tanieje

Inną dobrą wiadomością jest spadek cen żywności na globalnych rynkach. Jak informuje FAO (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), globalne ceny żywności w czerwcu spadły. To już 3. miesięczny spadek cen żywności z rzędu! Czerwcowy wskaźnik cen żywności FAO wyniósł 154,2 pkt. Oznacza to spadek cen o 3,7 pkt. (czyli o 2,3%) w stosunku do maja. Mimo że jest to już trzeci z rzędu miesięczny spadek cen żywności, to są one nadal znacznie droższe niż rok temu. Indeks cen żywności był w czerwcu zeszłego roku  o 29,0 pkt. niższy. Oznacza to, że w ciągu roku ceny żywności wzrosły o 23,1%. Czerwcowe spadki były spowodowane spadkami indeksów cen olejów roślinnych, zbóż i cukru. Rosły natomiast ceny nabiału i mięsa.

Inflacja w lipcu… spadła? Zaskakujące prognozy ekonomistów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker