USA

W USA zatwierdzono ustawę o redukcji inflacji. Jak wpłynie ona na łańcuchy dostaw?

Nowa ustawa podpisana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena, skupia się przede wszystkim na pojazdach elektrycznych, energii odnawialnej, krajowych łańcuchach dostaw i ma być początkiem pokoleniowych zmian w gospodarce.

Ustawa o redukcji inflacji

Ustawa o redukcji inflacji obejmuje działania zmierzające do obniżenia dynamiki wzrostu cen. Dodatkowo uwzględnia szereg grantów o wartości 300 miliardów dolarów na inicjatywy mające na celu spowolnienie zmian klimatycznych. Zachęty mają natomiast stymulować rozwój tzw. zielonych portów (niskoemisyjnych terminali portowych), wzrost popularności samochodów elektrycznych czy wspieranie produktów wytwarzanych w USA, głównie w branży elektronicznej. Ustawodawstwo klimatyczne ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 2005 roku. Jak wpłynie to na łańcuch dostaw?

Zobacz także: Poparcie Bidena w USA topnieje. Przyszłość prezydenta będzie zależeć od gry inflacyjnej

Najważniejsze postanowienia i ich wpływ na łańcuch dostaw

1 ) Więcej elektrycznych ciężarówek.

Ulgi podatkowe obejmują zakup pojazdów elektrycznych. Wsparcie pokrywa różnicę pomiędzy ceną ciężarówki elektrycznej a z silnikiem diesla lub 30% ceny nowego pojazdu. Maksymalna kwota, którą mogą uzyskać przedsiębiorcy na jeden pojazd, wynosi 40 000 USD. Ulga ma zachęcić właścicieli firm do stopniowej dekarbonizacji floty. IRA obejmuje również kredyt na budowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w wysokości do 100 000 USD na ładowarkę.

2 ) Wzrost znaczenia energii odnawialnej.

Fundusze w ramach nowej ustawy zostaną przeznaczone również na rozbudowę magazynów energii, w tym inwestycje w fabryki baterii jonowo-litowych. Ma to sprawić, że dla firm z łańcucha dostaw będzie bardziej ekologiczne i tańsze zasilanie ich magazynów, centrów dystrybucyjnych i sklepów. Jak wskazuje niezależna firma badawcza Resources for the Future, IRA może zmniejszyć koszty energii elektrycznej w branży detalicznej o 5,2% do 6,7% w ciągu zbliżającej się dekady.

3 ) Wspieranie krajowych łańcuchów dostaw.

IRA ma drastycznie zwiększyć zapotrzebowanie na komponenty potrzebne w panelach słonecznych, turbinach wiatrowych i pojazdach elektrycznych. Ma to stworzyć więcej miejsc pracy w USA, gdyż zachęty będą przyznawane od pewnej ilości surowców pozyskiwanych w USA, produktu końcowego wytwarzanego w USA lub spełniania wymogów szkolenia pracowników i konkurencyjnych standardów płacowych. Produkcja kluczowych podzespołów ma być sukcesywnie przenoszona do USA i tym samym wspierać krajowe łańcuchy dostaw (Więcej: Tajwan inwestuje 5 mld USD w amerykańską fabrykę wafli krzemowych oraz Dodatkowe miliony na projekty infrastruktury portowej w USA).

4 ) Zielone porty.

Ustawa o redukcji inflacji zakłada pakiet obejmujący 3 miliardy dolarów dotacji dla władz portów i terminali morskich na zakup bezemisyjnego sprzętu do obsługi ładunków do września 2027 roku. Celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza wokół portów. Co ciekawe, fundusze zostaną przyznane w przypadku, gdy władze portu będą planować zakup urządzeń, do których obsługi będzie wymagany pracownik. Nie wpływa to zatem na poziom automatyzacji amerykańskich portów. Ma jednak wpływ na ich rozwój, niejednokrotnie zwiększenie wolumenu przeładunków. Porty w USA od kilku lat dynamicznie się rozwijają, o czym pisaliśmy tutaj: Eksport USA: Stany Zjednoczone największym eksporterem LNG na świecie!

Zobacz także: Chińczycy rezygnują z przejęcia Maersk! USA pogroziło palcem

Ustawa o redukcji inflacji nie tylko ma na celu obniżenie poziomu cen, ale przede wszystkim zwiększenie samowystarczalności amerykańskiej gospodarki. To również znaczący krok Waszyngtonu zmierzający do ograniczenia, a nawet odwrócenia trendu globalizacji (Więcej: Jesteśmy świadkami początku końca globalizacji. Jak powinna postąpić Europa?). Według niektórych ekspertów gospodarka nieco się zamyka, koncentrując się na produkcji krajowej. Jest to reakcja na niestabilne warunki geopolityczne i zmieniający się układ sił. Doświadczenia z okresu pandemii ukazały wiele słabości, w tym nadwrażliwość gospodarki na choćby drobne zakłócenia w dostawach. Przedłużający się niedobór chipów sprawił, że w wielu przypadkach produkcja stanęła, na czym ucierpiały przede wszystkim krajowe przedsiębiorstwa.

Ustawa o redukcji inflacji w kontekście logistyki i założeń gospodarczych wiąże się z podpisaną kilka tygodni wcześniej ustawą o produkcji podzespołów mającą zapewnić przewagę technologiczną nad Chinami (Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Biden podpisał ustawę Chips and Science Act! Koniec z niedoborem chipów?).

Supremacja dolara na rynku światowym, czyli jak USA zrealizowały swoje cele geoekonomiczne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker