Azja i OceaniaGospodarka

Powodzie w Pakistanie: miliony przesiedlonych, ponad tysiąc zginęło

To nie jest dobry rok dla Pakistanu. Nad azjatyckim państwem już od kilku miesięcy wisi widmo bankructwo, a w kraju regularnie wybuchają protesty na tle politycznym. Co więcej, aktualnie jego mieszkańcy muszą zmagać się z katastrofą naturalną o ogromnej skali. Powodzie w Pakistanie sprawiły, że miliony ludzi musiało opuścić swój dom, prawie tysiąc pięćset zostało rannych i ponad tysiąc zginęło. Według władz kryzys miał dotknąć już ponad 33 mln osób. 

Pakistanowi grozi bankructwo, a w kraju ma miejsce kryzys polityczny

To nie jest dobry rok dla Pakistanu. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, po tym, jak w 2007 roku dług publiczny kraju osiągnął historycznie niski poziom ok. 50 proc. PKB, zaczął powoli rosnąć, po czym w 2019 roku wzrósł on z 72 do 86 proc. Jednakże, co znacznie ważniejsze, sporą część nowego długu zaciągnięto od zagranicznych podmiotów. Zagraniczne zadłużenie Pakistanu w drugim kwartale tego roku osiągnęło poziom 130 miliardów dolarów. Do tego kraj ten w ciągu najbliższych 3 lat kraj ten musi przelać na konta zagranicznych posiadaczy obligacji 6,4 mld dolarów. Dla porównania rezerwy walutowe te kraju wynoszą zaledwie 10,2 mld dolarów, przy czym państwo to od ponad dekady ciągle odnotowuje deficyty handlowe. Oznacza to, że jeśli Pakistan nie ograniczy importu albo nie zaciągnie kolejnych pożyczek, jego i tak niewielkie rezerwy walutowe jeszcze stopnieją, doprowadzając tym samym do bankructwa. 

Dług publiczny Pakistanu
Źródło; Trading Economics, „Pakistan Government Debt to GDP”

Zobacz także: Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFW

Co warto zaznaczyć, tamtejsza władza zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pomoc finansową. Jednakże Fundusz dotychczas nie był skłonny udzielić pożyczki Pakistanowi między ze względu na sytuację polityczną w kraju. Otóż Imran Khan został wybrany na stanowisko premiera w 2019 roku, po czym w tegorocznym kwietniu został odsunięty od władzy w drodze konstytucyjnego wotum nieufności. Jednakże nie pogodził się on z porażką i zaczął nawoływać do organizacji protestów, co mu się udało. Przez Pakistan regularnie przechodzą demonstracje jego zwolenników. 

Powodzie w Pakistanie: zginęło już 1033 ludzi

Co więcej ostatnio do kryzysu finansów publicznych oraz politycznego doszedł kolejny. Ze względu na wyjątkowo obfite deszcze monsunowe, mieszkańcy kraju zaczęli zmagać się z powodziami o wręcz niespotykanej skali. Jedynie w dystrykcie Swat, w którym żyje zaledwie 2,3 mln ludzi, według urzędników na skutek powodzi zostało uszkodzonych co najmniej 130 km dróg, 15 mostów się zawaliło, a ponad 150 i domów, hoteli i restauracji uległo całkowitemu zniszczeniu. Oczywiście w skali kraju straty materialne są znacznie większe. Z danych opublikowanych przez Pakistańskie National Management Disaster Authority (NMDA) wynika, że do 25 sierpnia, co najmniej 145 mostów, 581 207 domów oraz 3100 km dróg zostało zniszczonych. 


Jednakże, co ważniejsze, powodzie w Pakistanie doprowadziły do tego, że wielu ludzi straciło zdrowie albo życie. Według danych opublikowanych dzisiaj przez NMDA, katastrofa naturalna odpowiada za śmierć 1033 ludzi oraz poważne zranienie 1456 osób. Do tego wielu Pakistańczyków musiało opuścić swój dom. Szacuje się, że ponad 3 mln mieszkańców tego krajów zostało zmuszonych do opuszczenia swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. Łącznie, według informacji ogłoszonych przez premiera Sharifa, powodzie w Pakistanie dotknęły 33 mln ludzi, czyli ok. 15 proc. populacji kraju. 

Zobacz także: Maersk odnotowuje wzrost eksportu z Pakistanu w pierwszym kwartale

Do naprawienia szkód potrzebne są nie miliony, a miliardy dolarów

Sytuacja jest tak dramatyczna, iż władze poprosiły o pomoc międzynardową. Dotychczas na ich apel odpowiedziała Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Wielka Brytania. Organizacja zapowiedziała, że 30 sierpnia uruchomi specjalną akcję, mającą na celu błyskawicznie uzbierać 160 mln dolarów. Z kolei kraj rządzony przez Torysów ogłosił, że utworzy fundusz o wartości 1,5 mln funtów, z którego środki pójdą na niesienie pomocy humanitarnej mieszkańcom Pakistanu. 

Jednakże środki te są wysoko niewystarczające do naprawienia nawet części szkód, do których już doprowadziły powodzie w Pakistanie. Co prawda, kraj nadal znajduje się w kryzysowej sytuacji, przez co trudno oszacować, ile dokładnie wyniosły straty, ale najprawdopodobniej są one rzędu miliardów dolarów. Kiedy w 2011 roku w azjatyckim kraju doszło do katastrofy o podobnej skali (całkowita liczba zabitych w zależności od szacunku wyniosła od 1200 do 2200 osób), gospodarka Pakistanu poniosła straty na poziomie 43 miliardów dolarów. 

Pakistan buduje supernowoczesne miasto. Ziemia od rolników odkupowana za bezcen

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker