USA

Poparcie Bidena w USA topnieje. Przyszłość prezydenta będzie zależeć od gry inflacyjnej

Poparcie Bidena w USA niepokoi Demokratów. Trudna sytuacja geopolityczna wymaga odważnych decyzji. Jednak to właśnie kwestia inflacji może przesądzić o przyszłości obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Poparcie Bidena w USA – dużo zależy od gry inflacyjnej

Według sondaży prezydent USA cieszy się stosunkowo niskim poparciem, nawet w przypadku swoich wyborców. Wśród zarzutów skierowanych przeciwko administracji Biden-Harris pojawia się brak wystarczających działań zmierzających do uregulowania trudnej sytuacji gospodarczej. Nierzadko bywa wypominany również wiek czy bliskie partnerstwo z Kamalą Harris przedstawiane jako objaw braku samodzielności prezydenta.

Według amerykańskich mediów przyszłość Bidena jest uzależniona od bitwy inflacyjnej rozgrywającej się w Stanach Zjednoczonych. Rosyjska inwazja na Ukrainę znacząco zaburzyła łańcuchy dostaw oraz pośrednio doprowadziła do wysokiej inflacji, która nie była obserwowana od dekad na szeroko pojętym Zachodzie (Więcej: Jak wygląda inflacja w Europie? Kto nas wyprzedza? [RANKING]). Dane opublikowane przez rząd federalny wskazywały na wzrost inflacji, która osiągnęła 40-letnie maksimum. Odbija się to szczególnie negatywnie na wskaźnikach konsumpcji. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły o 9,1%, indeks cen hurtowych wzrósł natomiast do poziomu 11,3%. Majowy wzrost cen energii, żywności i podstawowych artykułów poważnie obciążył gospodarstwa domowe. 

Greg McBride, główny analityk finansowy Bankrate powiedział w wywiadzie dla The New York Post, że teoretycznie najgorsze odczyty wskaźników są już przeszłością, a szczyt inflacji nastąpił kilka tygodni temu. Nie zmienia to jednak poparcia dla prezydenta, które sukcesywnie spada od momentu objęcia urzędu.

Zobacz także: Biden powołał Prezydencką Radę Kryzysową, która będzie prowadzić rozmowy z pracownikami kolei

Sankcje nakładane na Rosję okazały się mało skuteczne?

Po ataku na Ukrainę Joe Biden zebrał członków NATO i naciskał na sankcje przeciwko Rosji. Zmiejszone dochody z eksportu miały wyprowadzić do poważnych problemów gospodarczych Moskwy. Rosja przewidziała jednak posunięcia Zachodu, strumień eksportu został skierowany w kierunku Wschodu, głównie do Chin i Indii. W amerykańskich mediach pojawiają się coraz częściej opinie, że przeliczono się z wpływem sankcji gospodarczych. Nierzadko można spotkać się z opinią o braku wspólnego frontu politycznego, szczególnie w kontekście wyłamywania się Niemiec (Więcej: Niemcy dążą do zachowania przedwojennego status quo? Przestali dostarczać broń na Ukrainę).

Jedno jest pewne. Inflacja jest obecnie tematem z pierwszych stron gazet. To wokół tego zagadnienia skupiona jest uwaga rodzin i pracowników.

Zobacz także: USA: wartość federalnej płacy minimalnej jest najniższa od 66 lat!

Los rządu USA i samego Bidena jest poważnie zagrożony przez skutki uboczne wojny rosyjsko-ukraińskiej i spiralę inflacji. Im prędzej zostaną one opanowane, tym lepiej dla USA i świata. Niestety poparcie prezydenta topnieje, coraz więcej osób wypowiada się nieprzychylnie o jego działalności w kraju i za granicą. 

Wykres 1. Stosunek do prezydenta USA (dane na lipiec 2022). 

Statista

Po 18 miesiącach sprawowania funkcji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden cieszył się poparciem na poziomie 38,6%. Jest to mniej, niż w przypadku jego poprzedników w analogicznym okresie (na początku było to 55%). Co więcej, jak podaje FiveThirtyEight, jest to najsłabszy wynik odnotowany w przypadku prezydentów od czasów II wojny światowej. Oczywiście przeważnie amerykańscy prezydenci w połowie kadencji notowali spadek poparcia, jednak w przypadku obecnej głowy państwa spadek ten jest dość gwałtowny. Dla porównania w połowie kadencji Barack Obama cieszył się poparciem na poziomie 46,8% (na początku było to blisko 70%), natomiast Donald Trump – 42,1% (na początku było to niespełna 50%).

Statista

Według wykresu opracowanego przez analityków Statista na podstawie danych New York Times/Siena College poll jednym z „zarzutów skierowanych przeciwko prezydentowi jest jego wiek, szczególnie w kontekście ewentualnej reelekcji. Poparcie z miesiąca na miesiąc maleje, stosunek do polityka wydaje się coraz gorszy, nawet pomimo względnie pozytywnych prognoz gospodarczych.

Badania wskazują, że tylko 28% Amerykanów popiera działania prezydenta zmierzające do obniżenia inflacji. 75% twierdzi, że Stany Zjednoczone zmierzają w złym kierunku. Nawet jeśli najwyższe odczyty są już przeszłością, skutki podwyższonej inflacji pozostaną w gospodarce jeszcze przez długie miesiące, co może istotnie przesądzić nie tylko o przyszłości prezydenta, ale również Demokratów.

Budżet Bidena: wyższe podatki, niższy deficyt i większe wydatki na wojsko

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker