ChinyUSA

Stany Zjednoczone chcą stłamsić rozwój chińskich producentów czipów

Stany Zjednoczone chcą stłamsić rozwój chińskich producentów czipów. Administracja Bidena wprowadziła obszerną kontrolę eksportu, która według założeń ma ich odciąć od amerykańskich technologii. Choć według rzeczniczki spraw zagranicznych Państwa Środka, działania te nie zatrzymają postępu chińskiej gospodarki. 

Rozwój chińskich producentów czipów został zagrożony przez USA

Rozwój chińskich producentów czipów został zagrożony. Wedle Jima Lewisa, eksperta ds. technologii i cyberbezpieczeństwa w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, niedługo firmy z tego sektora mogą cofnąć się o całe lata świetlne. Wszystko to za sprawą nowych posunięć administracji Bidena. Otóż ta w piątek ogłosiła wprowadzenie rygorystycznej kontroli eksportu do Państwa Środka. Wedle nowego prawa czołowi producenci oprogramowania, narzędzi wykorzystywanych do produkcji mikroczipów zostaną zmuszeni do zaprzestania wysyłania zaawansowanych technologicznie dóbr do całkowicie chińskich fabryk zajmujących się produkcją zaawansowanych czipów logicznych (advanced logic chips). 

Zobacz także: Sprzedaż smartfonów Huawei szoruje po dnie

W celu wcielenia nowego prawa w życia Amerykanie zamierzają wykorzystać tzw. zasad bezpośredniego produktu zagranicznego (Foreign-Direct Product Rules). Co warto zaznaczyć, rząd Stanów Zjednoczonych już wcześniej wykorzystywał je z powodzeniem do odcięcia przedsiębiorstw amerykańskich technologii. Choćby w 2020 roku Donald Trump z ich pomocą pozbawił Huawei Technologies Co Ltd od mikroczipów produkowanych przez przedsiębiorstwa w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, prawo to umożliwiło odcięcie od amerykańskich technologii nie tylko firm, ale również całych państw. Choćby zasady bezpośredniego produktu zagranicznego posłużyły amerykańskiemu rządowi do zablokowania eksportu mikroczipów do Rosji ze względu na to, że ta rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Podmioty korzystają z amerykańskich technologii nie będą mogły eksportować do Chin

Co warto zaznaczyć, kontrola eksportu wprowadzona przez Bidena zakłada pozbawienie Chin czipów produkowanych przy wykorzystaniu zaawansowanych, amerykańskich technologii. Oznacza to, że Stany Zjednoczone mają zamiar odciąć Chiny nie tylko mikroprocesorów produkowanych przez krajowe podmioty, ale również przez te zagraniczne korzystające z technologii USA. Choć, aby ten plan się ziścił Stany Zjednoczone będą musiały współpracować z innymi krajami, z czego amerykańscy politycy dobrze zdają sobie sprawę. Jak zaznaczył jeden z urzędników amerykańskiej administracji:

Zdajemy sobie sprawę, że jednostronne kontrole, które wprowadzamy, z czasem stracą skuteczność, jeśli inne kraje nie dołączą do nas. Ryzykujemy, że zaszkodzi to przywództwu technologicznemu USA, jeśli zagraniczni konkurenci nie będą podlegać podobnym kontrolom.

Zobacz także: Chiny rozwijają technologię lewitujących samochodów

Yangtze Memory Technologies Cor został wpisany na czarną listę

Jednakże na tym działania Stanów Zjednoczonych mające na celu stłamsić rozwój chińskich producentów czipów się nie kończą. Otóż kraj ten w piątek wpisał ponad 30 chińskich podmiotów na listę firm, których urzędnicy amerykańscy nie mogą sprawdzić. Wśród nich znalazła się państwowa, chińska firma Yangtze Memory Technologies Cor (YMCT), zajmująca się produkcją półprzewodników. Przedsiębiorstwo to zostało oskarżone o to, iż narusza zasady amerykańskiej kontroli eksportu, ponieważ sprzedaje chipy firmie Huawei. Samo przedsiębiorstwo zaprzeczyło, aby tak było, ale nie zgodziło się, aby amerykańscy urzędnicy przeprowadzili w niej kontrolę. Z tego powodu chiński podmiot został wpisany na wspomnianą listę. 

Co to oznacza? Otóż jeżeli w ciągu 60 dni YMCT nie umożliwi amerykańskim urzędników przeprowadzenie kontroli, znajdzie się ona na liście podmiotów (Entity List). To z kolei spowoduje, że amerykański przedsiębiorstwa otrzymają stanowczy zakaz eksportu, reeksportu lub transferu jakichkolwiek dóbr do tego chińskiego przedsiębiorstwa. No, chyba że firma uzyska specjalny amerykański wymóg licencyjny, co jest bardzo mało prawdopodobne.

Zobacz także: Załamanie chińskiego eksportu. Cień nad azjatyckim tygrysem?

Rozwój chińskich producentów czipów zagrożony? Według Mao Ning, nie

Analitycy twierdzą, że powyżej opisane środki skutecznie stłamszą rozwój chińskich producentów czipów. Z kolei politycy z Państwa Środka zdają się mieć inne zdanie na ten temat. Rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mao Ning w tę sobotę stwierdziła, iż: 

Amerykańskie uzbrojenie i upolitycznienie nauki i technologii, a także kwestii gospodarczych i handlowych nie zatrzyma postępu Chin.

Stany Zjednoczone luzują sankcje nałożone na Wenezuelę. Ropa popłynie do Europy!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker