GospodarkaPolska

Oszczędzanie na czarną godzinę znacznie zyskało na popularności w Polsce

Już 64,9 proc. Polaków odkłada na czarną godzinę. Dla porównania w 2021 roku odsetek ten wyniósł 54,2 proc.

Provident, jak co roku, przygotował badanie z okazji Światowego Dnia Oszczędzania. Wynika z niego między innymi, że oszczędzanie na czarną godzinę w Polsce znacznie zyskało na popularności. Aż 64,9 proc. ankietowanych Polaków w październiku stwierdziło, iż odkładało pieniądze właśnie w tym celu. Dla porównania w 2021 roku odsetek ten wyniósł 54,2 proc., czyli był aż o 10,7 pkt proc. niższy!

Według ponad 90 proc. Polaków warto oszczędzać!

Provident po raz kolejny w październiku przeprowadził specjalne badanie. W jego ramach zapytano się dorosłych Polaków o ich decyzje dotyczące oszczędzania. Okazało się, że coraz więcej rodaków uważa odkładanie pieniędzy za wartościowe. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jeszcze zaledwie 4 lata temu zaledwie 78 proc. Polaków sądziło, że warto oszczędzać i mieć zapasowe środki. Z kolei w tegorocznym październiku odsetek ankietowanych deklarujących w taki sposób osiągnął aż 90,4 proc. Oznacza to, że odsetek dorosłych Polaków wierzących w sensowność oszczędzenia wzrósł w ciągu zaledwie czterech lat aż o 12,4 proc.

Czy warto oszczędzać?

Zobacz także: Energooszczędny sprzęt lekarstwem na kryzys energetyczny

Nadal oszczędzamy mało i kupujemy pod wpływem impulsu

Choć warto zaznaczyć, iż mimo takiej popularności tego przekonania, często zdarza nam się nie odłożyć tyle, ile planowaliśmy. Jak podkreśla Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska,

Wciąż zdarza się im [Polakom] wydawać więcej impulsywnie oraz na nieprzemyślane zakupy.

Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że aż 67 proc. respondentów zadeklarowało, iż zdarzają się im zakupy pod wpływem impulsu. Przy czym odsetek jedynie spadł w stosunku do 2021 roku, kiedy to wyniósł 67,7 proc. Jednakże znacznie zmienił się odsetek kupujących pod wpływem chwili mężczyzn i kobiet. W 2021 roku nierozważnych pań było znacznie więcej niż panów. W październiku 2021 aż 75 proc. kobiet zadeklarowało, iż zdarzyło się im kupować pod wpływem chwili, przy czym jedynie 58,4 proc. mężczyzn  stwierdziło podobnie. Z kolei w 2022 roku odsetek pań twierdzących, iż dokonało zakupu pod wpływem chwili, spadł do 69,1 proc., a udział nierozważnych mężczyzn wzrósł do 64,6 proc. 

Jak często Polacy kupują pod wpływem impulsu?

Zobacz także: Co piąty mieszkaniec USA nie zaoszczędził żadnych pieniędzy w minionym roku

Do tego warto zaznaczyć również, że rodacy, mimo tego, że wierzą w użyteczność oszczędzenia, odkładają relatywnie małą część swoich dochodów. Z danych Eurostatu wynika, iż w drugim kwartale 2021 roku wskaźnik oszczędności gospodarstw domowych ukazujący oszczędności gospodarstw domowych w proporcji do ich dochodu rozporządzalnego wyniósł w Polsce zaledwie 5 proc. Z kolei średnia dla UE wyniosła aż 18,1 proc. Co więcej, w okresie tym niższy wskaźnik zanotowany jedynie w Grecji. Jednakże warto zaznaczyć, że Eurostat nie posiada danych dla kilku biedniejszych państw takich jak Rumunia, Bułgaria czy Węgry. Z tego powodu możliwe, iż na tle UE nadal wypadamy niezbyt korzystnie, ale nie aż tak, jak wskazuje wspomniany wskaźnik Eurostatu (więcej o kwestii czytelnik znajdzie tutaj: Najwięcej w UE oszczędzają Niemcy i Holendrzy. Najmniej Polacy i Grecy).

Tak niski wskaźnik oszczędności w Polsce może po części wynikać z tego, iż mieszkańcom kraju nad Wisłą niewiele do szczęścia potrzeba. Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że wielu Polakom relatywnie małe oszczędności zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Aż 22,1 proc. respondentów stwierdziło, iż zapasowe środki nieprzekraczające 1000 złotych zapewniają im to poczucie. Do tego aż 30,9 proc. ankietowanych uznało za wystarczającą kwotę pomiędzy 1 tys. a 5 tys. złotych. 

Bezpieczeństwo finansowe Polaków

Zobacz także: Frontier Airlines prezentuje nowy ultraoszczędny Airbus A321neo

Oszczędzanie na czarną godzinę zyskało na popularności w Polsce

Na co nasi rodacy zamierzą przeznaczyć te niewielkie oszczędności? Otóż jak co roku okazało się, że Polacy oszczędzają głównie na czarną godzinę. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że aż 64,9 proc. odkłada pieniądze właśnie na wypadek, gdyby przytrafił im się okres nieoczekiwanych, znacznych trudności finansowych. Co warto zaznaczyć, oszczędzanie na czarną godzinę w Polsce dawno nie było aż tak popularne. Dla porównania w 2021 roku zadeklarowało, iż oszczędza na czarną godzinę, 54,2 proc. respondentów, a w 2020 roku 59,2 proc. 

Oszczędzanie na czarną godzinę stało się niezwykle popularne

Ile oszczędzają i jak często pożyczają Polacy?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker