USA

Co piąty mieszkaniec USA nie zaoszczędził żadnych pieniędzy w minionym roku

Roczna inflacja w USA w pierwszym kwartale tego roku wyniosła średnio nieco poniżej 8,0%. Badania pokazują, że coraz więcej rodzin ma problem z gromadzeniem oszczędności w obecnych warunkach gospodarczych.

Oszczędności Amerykanów – pesymistyczna perspektywa

Według amerykańskiego Biura Analiz Gospodarczych Amerykanie oszczędzają teraz mniej niż kiedykolwiek od czasu Wielkiej Recesji. Wskazuje to na skalę kłopotów finansowych wielu gospodarstw domowych. Koszty życia rosną, coraz trudniej odłożyć część wynagrodzenia. Wysokie ceny dotyczą nie tylko żywności, ale również nieruchomości czy paliw (Więcej: 4 na 10 Amerykanów obwinia Bidena o wzrost cen gazu).

Według najnowszej analizy BAG Amerykanie w kwietniu zaoszczędzili zaledwie 4,4% rozporządzalnych dochodów osobistych. Jest to spadek z 12,6% w kwietniu 2021 roku, a tym samym najniższy wskaźnik od kryzysu z 2008 roku. Według poniższego wykresu spadek stopy oszczędności nastąpił po ogromnym wzroście w trakcie pandemii. Wówczas blokady i inne obostrzenia ograniczały możliwości konsumentów w zakresie wydawania pieniędzy.

Zobacz także: Pandemiczne oszczędności przerodziły się w wydatki i inflację

Zobacz także: Chiny dominują przemysł baterii jonowo-litowych. USA i Europa z niewielkim udziałem w rynku

Badanie Northwestern Mutual 2022 Planning & Progress Study wykazało, że obecnie średnia kwota oszczędności osobistych (bez inwestycji) wyniosła 62 086 USD w 2022 roku (spadek z 73 100 USD w 2021 roku). Według badania Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych z 2019 roku, a więc sprzed pandemii, średnie ważone saldo konta oszczędnościowego wynosiło 41 600 USD i obejmowało czeki, oszczędności, rynek pieniężny i przedpłacone karty debetowe. Jednakże mediana wyniosła zaledwie 5300 USD.

Szacuje się, że 1 na 5 Amerykanów nie zaoszczędził żadnych pieniędzy w minionym roku. W praktyce oznacza to przysłowiowe „życie od pierwszego do pierwszego”. 48% osób zaoszczędziło mniej niż 5000 USD. Według informacji rynkowych jedna czwarta Amerykanów nie ma żadnego funduszu ratunkowego. Tylko 1 na 6 gospodarstw domowych twierdzi, że ma obecnie więcej oszczędności niż przed pandemią. Co więcej, zaledwie 21% Amerykanów twierdzi, że trzyma swoje pieniądze na wysokodochodowych kontach oszczędnościowych. 45% korzysta natomiast ze zwykłych kont.

Polityka amerykańska w warunkach podwyższonej inflacji

Zaledwie dwa lata temu amerykański rząd stanął przed perspektywą wysokiego bezrobocia. Bankierzy centralni oraz politycy starali się zminimalizować skutki pandemii na gospodarkę. Rok później bezrobocie znacząco spadło, a stopa inflacji wzrosła. Wówczas znamienna była narracja rządu, który twierdził, że wzrost cen jest chwilowy i stanowi konsekwencję naruszonych łańcuchów dostaw. Obecnie jednak stopa inflacji jest wyższa niż od początku lat 80. XX wieku. Jak wskazują analitycy Pew Research, administracja Bidena nie zareagowała w odpowiednim momencie na zmiany gospodarcze. Pomimo że podwyższona inflacja obserwowana jest aktualnie w 44 rozwiniętych gospodarkach świata, Amerykanie nie byli przyzwyczajeni do tak gwałtownych, z ich perspektywy, wzrostów. Jako że inflacja w USA przez lata pozostawała na niskim poziomie, wzrost cen wydawał się mrzonką lub reliktem odległej przeszłości. Od 1991 roku do 2019 roku inflacja tylko czterokrotnie przekroczyła 5,0%.

Aktualnie Joe Biden przyznaje, że rozwiązanie problemu negatywnego wpływu podwyższonej inflacji na gospodarkę amerykańską jest priorytetem rządu.

Martin Pažický oraz Juraj Falath wskazują:

Umiarkowana wysokość inflacji powyżej celu może pomóc zlikwidować część rekordowego zadłużenia publicznego i umożliwić krajom konsolidację. Jeśli jednak inflacja wymknie się spod kontroli, a banki centralne będą musiały wcisnąć hamulec, gwałtownie podnosząc stopy procentowe, te rekordowe poziomy zadłużenia zaszkodzą znacznie bardziej. Ponadto zbyt gwałtowne tłumienie działalności gospodarczej może wywołać kolejną recesję.

Wydaje się, że inflacja w rozwiniętych gospodarkach będzie kontynuować trend wzrostowy. Według OECD kwietniowa stopa inflacji przekroczyła dane z marca w 32 z 38 krajów członkowskich grupy. Pojawiają się również prognozy mówiące o recesji w USA, która ma rozpocząć się w przyszłym roku. W związku z pesymistycznymi szacunkami amerykańskie gospodarstwa domowe jeszcze gorzej będą radzić sobie z gromadzeniem oszczędności. Dla wielu z nich odłożenie jakiejkolwiek sumy graniczy aktualnie z cudem. Podobna sytuacja obserwowana jest m.in. na tamtejszym rynku nieruchomości. Jak wskazywaliśmy, oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA jest najwyższe od ponad dekady. Rosną również koszty utrzymania domu oraz czynsze (Więcej: Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA najwyższe od 2009 roku!).

Recesja w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w przyszłym roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker