USA

Inflacja w USA w końcu hamuje! Jakie działania podejmie Fed?

W Stanach Zjednoczonych najnowsze odczyty dotyczące inflacji zaskoczyły analityków. Pomimo że wzrost wciąż jest wysoki, dynamika jest widocznie mniejsza niż w minionych miesiącach. Niemniej na wiadomość, że inflacja w USA spada, rynki zareagowały natychmiast. 

Inflacja w USA spada – co zrobi Fed?

Najnowsze dane dotyczące inflacji w USA były dla wielu zaskakujące. Indeks cen towarów i usług w październiku wyniósł w ujęciu miesięcznym 0,4%, natomiast w skali roku spadł z 8,2% do 7,7%.

Zobacz także: Susza w USA. Niski poziom wody w Missisipi zagraża łańcuchom dostaw

Jak podają analitycy, w październiku największy wpływ na inflację miały wzrosty cen czynszów, paliw czy produktów spożywczych. Żywność podrożała o 0,6% w ciągu miesiąca. Odnotowano natomiast spadek cen w przypadku używanych samochodów, usług medycznych, odzieży czy biletów lotniczych. Ekonomiści PKO BP wskazali, że spadek inflacji objął wiele kategorii w amerykańskiej gospodarce.

Niższy niż zakładano odczyt może być kierunkiem zmian, zarówno wewnętrznie, jak i w skali światowej gospodarce.

Działania Fed w obliczu wysokiej inflacji

Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu Fed zadecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Amerykański bank centralny tym samym kontynuuje cykl, który ma na celu powstrzymanie wzrostu cen. Gdy w listopadzie publikowano stanowisko Rezerwy Federalnej, Jerome Powell przyznał, że droga do zduszenia inflacji wciąż jest długa. Fed nie podniósł tak bardzo stóp funduszy federalnych w ciągu jednego roku od lat 80. XX wieku. Jak przyznał Powell, spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach dalsze podwyżki stóp procentowych spowodują jeszcze większy spadek cen. Ostatnim razem, gdy doszło do podobnej sytuacji w banku centralnym, a więc cztery dekady temat, podwyżki stóp procentowych nie były analizowane przez opinię publiczną tak, jak dziś.

Zobacz także: Nierówności płacowe USA coraz bardziej się pogłębiają. To „zasługa” Trumpa

Joe Biden w najnowszym wystąpieniu otwarcie przyznał, że wysoka inflacja w USA jest problemem, jednak Stany Zjednoczone radzą sobie lepiej niż większość państw. Wcześniej Powell przyznał, że nie wie, czy bank centralny wprowadził lub wprowadzi gospodarkę w recesję:

Nikt nie wie, czy nastąpi recesja, czy nie, a jeśli tak, to jak zła będzie ta recesja. Naszym zadaniem jest przywrócenie stabilności cen, abyśmy mogli mieć silny rynek pracy, który przynosi korzyści przez cały czas.

Jeśli Fed wycofa się zbyt wcześnie, może to utrudnić długoterminową walkę z inflacją. Jeśli natomiast podniesie stopy procentowe zbyt szybko lub zbyt mocno, może to wywołać recesję – nie tylko w USA, ale na całym świecie. Powell przez lata cieszył się sympatią obu stron. Jak sam twierdzi, reprezentuje centrum, jednak można powiedzieć, że dotychczas wspierany był zarówno przez Demokratów i Republikanów, z małymi wyjątkami. Do przyszłego roku koszty kredytu mogą wzrosnąć do prawie 5%, w porównaniu z wartością bliską zera jeszcze w marcu tego roku. Szybkość podejmowania działań i reakcja na politykę Fed była postrzegana jako jedna z najmocniejszych stron. Obecnie może mu poważnie zaszkodzić, gdyż pojawiają się głosy, że cykl zachodzi zbyt szybko, niż powinien. Nowe dane dotyczące inflacji z pewnością rzucą nowe światło na politykę Fed. Gdy ostatnie podwyżki stóp w USA przełożą się na odczuwalny tzw. ból finansowy, krytyka będzie narastać, gdyż ryzyko recesji nasila się, a wzrost płac zwalnia.

Inne gospodarki, w tym europejskie, liczą na to, że po najnowszych danych dotyczących inflacji w USA Fed złagodzi swoje restrykcyjne podejście do podwyżek stóp procentowych. Wobec tego powoli wraca chęć inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa, walut czy akcji. Widać to przede wszystkim po reakcji złotego. Na polskim rynku walutowym efekt wydarzeń w USA widoczny był niemal natychmiast. Oczywiście pojawiają się głosy, że to przedwczesna radość, jednak większość zdecydowanie patrzy na tę sytuację ze sporą dawką optymizmu. Jeden miesiąc niekoniecznie musi zwiastować przełomowe zmiany. Aby się upewnić, co do perspektyw na przyszłość, należy poczekać kilka tygodni (Więcej: PKB w USA rośnie powyżej oczekiwań. Amerykańska gospodarka uniknie recesji? oraz Czy prognozowana klęska Demokratów się ziści? Stany Zjednoczone liczą głosy wyborcze).

Zalecenia ONZ. NIE podnosić już stóp procentowych i NIE stosować środków oszczędnościowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker