GospodarkaPolska

Sprzedaż mieszkań w Polsce się załamała. Ceny niedługo zaczną spadać!

Jak wynika raportu przygotowanego przez analityków PKO Banku Polskiego, sprzedaż mieszkań w Polsce wręcz się załamała

Jak wynika z raportu przygotowanego przez analityków PKO Banku Polskiego (PKO BP), sprzedaż mieszkań w Polsce się wręcz załamała. Liczba transakcji zawartych na rynkach mieszkaniowych w największych polskich miastach spadła w pierwszych trzech kwartałach tego roku nawet o ponad 80 proc. Przy czym, jak informują ekonomiści banku, słaby popyt w połączeniu z nadal relatywnie szybko zwiększającą się podażą sprawią, iż w perspektywie najbliższego roku średnie ceny transakcyjne mieszkań w Polsce spadną!

Sprzedaż mieszkań w Polsce, podobnie jak sprzedaż kredytów, załamała się

Ze względu na znaczne podniesienie stóp procentowych oraz zaostrzanie kryteriów przy udzielaniu kredytów przez Komisję Nadzoru Finansowego, sprzedaż kredytów mieszkaniowych drastycznie zmalała. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że banki w trzecim kwartale 2022 roku udzieliły o 69 proc. kredytów mniej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Kwotowo zaś spadek wyniósł aż 69,8 r/r. Przy czym co warto zaznaczyć, znaczny spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych był charakterystyczny nie tylko dla trzeciego kwartału, ale dla całego 2022 roku. Jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej, w pierwszych trzech kwartałach tego roku banki oraz SKOK-i udzieliły kredytów mieszkaniowych ilościowo mniej o 44,7 proc. r/r, a wartościowo o 40,8 proc. r/r.

Zobacz także: Warunki mieszkaniowe w Polsce wyraźnie się poprawiły, ale nadal są fatalne

Przy czym to właśnie kredyty były główną siłą napędową polskiego rynku mieszkaniowego. Jak wynika z szacunków NBP, na które powołują się analitycy PKO BP, w ostatnich latach od 65 do nawet 75 proc. mieszkań sprzedawanych w naszym kraju było kupowane na potrzeby własne. Co do zasady, osoby nabywające mieszkanie w tym właśnie celu zazwyczaj robiły to dzięki zaciągnięciu kredytu. Biorąc to pod uwagę, nie powinien zaskakiwać fakt, że sprzedaż mieszkań w Polsce wręcz się załamała. 

Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że liczba transakcji zawartych na polskim rynku mieszkaniowym w największych polskich miastach obniżyła się drastycznie. Przy czym szczególnie mocne spadki zanotowano na rynkach pierwotnych w mniejszych miastach. W Białymstoku liczba transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku była niższa o 81 proc. rok do roku. Z kolei najmniejszy spadek zanotowano w Krakowie. Wyniósł on „zaledwie” 45 proc. r/r. Z kolei na rynku wtórnym sprzedaż mieszkań również się obniżyła, ale co do zasady nie aż tak znacznie, jak na rynku pierwotnym. Największy spadek liczby transakcji zanotowano w Kielcach (mniej o 77 proc. r/r), a najmniejszy w Lublinie (mniej o 51 proc. r/r). 

Liczba transakcji na polskim rynku mieszkaniowym
Źródło: PKO Bank Polski, „Rynek Mieszkaniowy 4q22. Analizy Nieruchomości”

Zobacz także: Colliers: zainteresowanie ze strony najemców na rynku magazynowym nie słabnie

Rynek nadal chętnie oddaje mieszkania do użytkowania

Ze względu na to, że wybudowanie mieszkania trochę trwa, podaż reaguje z mocnym opóźnieniem na spadek popytu. Mimo tego, że sprzedaż mieszkań w Polsce znacznie się obniżyła, deweloperzy i inwestorzy indywidualni nadal całkiem chętnie oddają kolejne mieszkania do użytkowania. W trzecim kwartale tego roku oddano ich 57,6 tys., czyli jedynie o 1,9 proc. mniej rok do roku. Co więcej, jak przewidują analitycy PKO Research, w wyniku tego, iż wiele budów rozpoczęto podczas zeszłorocznego boomu, jeżeli zaobserwujemy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytku do końca pierwszej połowy 2023 roku, to będzie on najprawdopodobniej niewielki. Jednakże potem sytuacja przestanie prezentować się tak kolorowo. 

Deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni w obliczu spadającego popytu zaczęli ograniczać liczbę rozpoczynanych budów. W trzecim kwartale 2022 roku zaczęto budowę ok. 45,1 tys. mieszkań. Dla porównania w analogicznym okresie w roku ubiegłym liczba ta była aż o prawie 60 proc. większa. Do tego wydano znacznie mniej, bo o aż 20,6 proc. r/r, pozwoleń na budowę w przedostatnim kwartale bieżącego roku. Biorąc to pod uwagę, w drugiej połowie 2023 roku i na początku 2024 roku, najprawdopodobniej zaobserwujemy spadki liczby mieszkań oddawanych do użytkowania.   

Zobacz także: Za cenę jednego mieszkania w Warszawie można kupić dwa w Tychach

Średnie ceny transakcyjne na rynku mieszkaniowym spadną!

Nadal wzrostowa dynamika cen transakcyjnych zdaje się wygasać. Na rynku pierwotnym w wypadku największych 9 polskich miast w trzecim kwartale tego roku średnie ceny transakcyjne były wyższe o około 6 proc. r/r. Przy czym nie tak dawno temu, bo w ostatnim kwartale ubiegłego roku ich dynamika dobijała do 20 proc. r/r. Ponadto na rynku wtórnym również zanotowano spadek tempa wzrostu cen transakcyjnych w trzecim kwartale 2022 roku, choć nie był on już tak znaczny. Przy czym, jak zaznaczają analitycy, dynamika cen na obu tych rynkach w nadchodzących miesiącach będzie spadać. Co więcej, stanie się ona ujemna!

Średnie ceny transakcyjne na polskim rynku mieszkaniowym
Historia: * Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin ** Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce. Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Zielona Góra Źródło: PKO Bank Polski, „Rynek Mieszkaniowy 4q22. Analizy Nieruchomości”

Otóż ze względu na spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych, nadal zwiększającą się w relatywnie szybkim tempie podaż mieszkań oraz między innymi spadek realnych dochodów Polaków, zdaniem PKO BP, średnie ceny transakcyjne mieszkań spadną od trzeciego kwartału 2023 roku do ostatniego kwartału 2024 roku o ok. 5-10 proc. Przy czym wiele zależy nie tylko od wpływu czynników spychających ceny w dół, ale również od tych, których wpływ na ceny jest pozytywny.

Nie można zapominać, że do naszego kraju w tym roku przyjechały setki tysięcy imigrantów za wschodniej granicy. Jedynie do końca lipca, czyli pięć miesięcy po wybuchu wojny, do Polski napłynęło łącznie 670 tys. Ukraińców w wieku produkcyjnym. Zdaniem ekonomistów banku z czasem będzie rosnąć ich zainteresowanie kupnem mieszkań w Polsce, co częściowo wyhamuje spadek popytu. Wśród innych czynników mających na ceny pozytywny wpływ wymieniają oni również między innymi wysokie stawki najmu oraz doświadczenie i umiejętności polskich deweloperów.

Rząd dopłaci do pierwszego mieszkania! Na jakich zasadach i komu?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker