EuropaGospodarka

Cukier w Rosji znacznie podrożał. Władze zapowiadają wprowadzenie ceny maksymalnej

Cukier w Rosji znowu znacznie podrożał. Z tego powodu Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało wprowadzenie ceny maksymalnej

Wraz z nadejściem świąt, cukier w Rosji znowu znacznie podrożał. Od 19 do 25 grudnia jego cena na rynku hurtowym wzrosła aż od 10 do 15 proc. tydzień do tygodnia w zależności od producenta i regionu. Z tego powodu tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że wprowadzi cenę maksymalną. 

Wybuchła panika. Cukier w Rosji zaczął znikać z półek

Cukier na początku tego roku stał się w Rosji bardzo problematycznym towarem. Po wybuchu wojny w kraju tym wybuchła panika, a tamtejsi konsumenci czym prędzej pobiegli do sklepów, aby zrobić zapasy najbardziej potrzebnych dóbr w tym właśnie cukru. Doprowadziło to do tego, że półki szybko zaczęły święcić pustkami, a cena białej śmierci szybko poszybowała w górę. Z danych opublikowanych przez Federalną Służbę Statystyki Państwowej wynika, że wskaźnik cen konsumpcyjnych cukru w Rosji zwiększył się w okresie od 1 stycznia do 25 marca aż o 45,95 proc.

Zobacz także: Rosjanie wykupują cukier w sklepach. Prowadzone są kontrole „antykartelowe” u producentów

Ze względu na sytuację związaną z tym dobrem, tamtejsze władze podjęły działania mające zażegnać problem. Urzędnicy zaczęli przeprowadzać kontrole między innymi w sklepach oraz przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją cukru, które miały sprawdzić, czy podmioty te sztucznie nie zawyżają cen. Ustanowiono specjalny kontyngent, dzięki któremu tamtejsze firmy mogły bezcłowo sprowadzić 300 tys. ton cukru surowego (raw sugar) oraz białego. Co więcej, zakazano całkowicie eksportowania tego dobra do 31 sierpnia. Opisane działania faktycznie tymczasowo doprowadziły do uspokojenia się sytuacji na rynku cukru. Jednakże ani popyt, ani podaż nie wróciły do stanu sprzed rosyjskiej inwazji. 

Rosjanie pokochali cukier, a zagraniczny przedsiębiorcy zaczęli omijać Rosję

Z jednej strony popyt nadal utrzymywał się na relatywnie wysokim poziomie. Ze względu na bardzo niepewną sytuację gospodarczą oraz stale zmniejszający się asortyment produktów, Rosjanie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Tamtejsze gospodarstwa domowe postanowiły zwiększyć produkcję między innymi alkoholu oraz przetworów, do których wytworzenia konieczny jest cukier. Z tego powodu popyt na ten towar w tym kraju najprawdopodobniej nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Przy czym co warto zaznaczyć, tamtejsi politycy zapewne zdają sobie z tego sprawę, gdyż już w marcu, jak donosi Wirtualna Polska, w mediach rozpoczęła się szeroka kampania mająca zniechęcić do spożywania cukru.

Zobacz także: Gospodarka Rosji pogrąża się w długoletniej recesji

Z drugiej strony podaż cukru pozostała ograniczona. Ze względu między innymi na inwazję oraz sankcje transport wielu dóbr do Rosji stał się nie tylko bardzo drogi, ale również ryzykowny. Z tego powodu, jak donosi agencja prasowa Reuters, wiele przedsiębiorstw zajmujących się handlem miękkimi towarami (soft commodities), takimi jak kawa, pszenica czy właśnie cukier zaczęło omijać Rosję szerokim łukiem. Choćby francuska spółka Sucden w marcu i kwietniu przekierowała dwa statyki płynące z Ameryki Południowej łącznie z ponad 70 tys. ton surowego cukru z Rosji na Łotwę oraz do Grecji. 

Cukier w Rosji znowu podrożał. Władze zapowiadają wprowadzenie ceny maksymalnej

W ostatnich tygodniach zaś sytuacja rynkowa z napiętej znowu zmieniła się w kryzysową. Zwiększony z wiadomych powodów w okresie świątecznym popyt spowodował, że cukier w Rosji ponownie szybko zaczął drożeć. W okresie od 19 do 25 grudnia, czyli w przeciągu zaledwie 7 dni, cukier na rynku hurtowym podrożał tydzień do tygodnia od 10 do 15 proc. w zależności od regionu i producenta. Przy czym zdaniem generalnego dyrektora rosyjskiego przedsiębiorstwa rolniczego Prodimex za ten wzrost miała być odpowiedzialny jeszcze rubel, który mniej więcej od początku grudnia regularnie osłabia się w stosunku do dolara. 

Zobacz także: Guangxi uruchamia pociąg cukrowy między Chinami a Kazachstanem

Jednakże tamtejsze władze mają zamiaru dopuścić do kolejnych wzrostów. Z danych opublikowanych przez Vedomosti wynika, że Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej zamierza powstrzymać drożenie cukru metodami administracyjnymi. Miało ono poinformować producentów tego dobra, że jeżeli w pierwszym kwartale 2023 roku hurtowa cena cukru przekroczy 53 ruble za kilogram, władze wprowadzą urzędową, maksymalną cenę w wysokości 53 rubli.

Indie za wszelką cenę chcą uniknąć głodu. Planowane ograniczenia dot. eksportu cukru

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker