GospodarkaPolska

Grupa ORLEN uzyskała nowe koncesje w Norwegii. Ma ich już 98!

PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge z Grupy ORLEN uzyskały udziały w czterech koncesjach poszukiwawczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przyznane w ramach corocznej rundy APA. Uwzględniając najnowsze nabytki, Grupa ORLEN posiada w Norwegii już 98 koncesji.

Grupa ORLEN uzyskała cztery nowe koncesje w Norwegii

W wyniku rozpoczętej w ubiegłym roku rundy koncesyjnej APA 2022 władze norweskie przyznały 25 firmom udziały w 47 koncesjach. Przy czym wśród nich znalazły się PGNiG Upstream Norway (PUN) oraz LOTOS Exploration & Production Norge (LOTOS Norge) z Grupy ORLEN. Ta pierwsza spółka uzyskała udziały w trzech koncesjach – jednej na Morzu Północnym oraz dwóch na Morzu Norweskim.

Zobacz także: Łańcuch dostaw PKN ORLEN zostanie umocniony dzięki kolejnej inwestycji

Na koncesji PL1172, PGNiG uzyskało 30 proc. udziałów. Operatorem została zaś firma AkerBP, a trzecim partnerem firma DNO Norge, z udziałami odpowiednio 40 proc. i 30 proc. W koncesji PL1190 PUN polskie przedsiębiorstwo otrzymało 20 proc. udziałów. W tym wypadku operatorem została firma Harbor Energy (50 proc.), a trzecim partnerem firma Lime Petroleum z 30 proc. udziałów. Trzecia koncesja, PL1193, zlokalizowana jest w sąsiedztwie złoża Skarv. W koncesji tej PUN otrzymało 20 proc. udziałów, a operatorem została firma AkerBP (80 proc.).

Z kolei LOTOS Norge uzyskał 20 proc. udziałów w koncesji PL1175, której operatorem został Aker BP (50 proc. udziałów), a trzecim partnerem DNO Norge, z udziałem 30 proc. Koncesja położona jest na obszarze wydobywczym Yggdrasil (dawnej NOAKA) na Morzu Północnym, na którym spółka posiada już udziały w innych koncesjach.

Po uwzględnieniu koncesji uzyskanych w ramach najnowszej rundy koncesyjnej, PUN ma udziały w 64, a LOTOS Norge – w 36 koncesjach, z czego dwie koncesje są wspólne. Oznacza to, że stan posiadania Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrósł do 98 koncesji.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w innowacyjną polską firmę Apeiron Synthesis

Grupa ORLEN wzmocni swoją pozycję na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Jak podkreślił, Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek, Grupa dynamicznie rozwija swój potencjał w Norwegii, która jest dla polskiego przedsiębiorstwa kluczowym rynkiem zagranicznym, jeśli chodzi o działalność wydobywczą. Przy czym, zaznaczył on, że zakończony sukcesem udział spółek z Grupy w corocznej rundzie koncesyjnej świadczy o wysokich kompetencjach pracowników koncernu, ponieważ norweskie władze przyznają koncesje tylko w odpowiedzi na najlepiej przygotowane wnioski. Zdaniem Prezesa Zarządu PKN ORLEN połączenie tych kompetencji w ramach jednego multikoncernu zapewni podstawę do jeszcze szybszego rozwoju i wzmocnienia pozycji polskiej spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym dzięki wykorzystaniu efektów synergii.

PKN ORLEN został jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker