GospodarkaPolska

W Płocku powstaje ORLEN Stadion zdolny pomieścić ponad 15 tys. kibiców

PKN ORLEN i Miasto Płock ogłosiły nową współpracę. Koncern został sponsorem tytularnym ORLEN Stadionu, nowoczesnego obiektu, na którym ponad 15 tysięcy kibiców będzie mogło oglądać w Płocku krajowe i międzynarodowe rozgrywki piłkarskie.

W Płocku powstaje ORLEN Stadion zdolny pomieścić ponad 15 tys. kibiców

Na ORLEN Stadionie będzie ponad 15 tys. miejsc siedzących. Kibice skorzystają z restauracji, jedenastu punktów gastronomicznych, trzech punktów depozytowych na rzeczy, których nie można wnieść na stadion oraz sklepu kibica. Bilety na mecze kupić będzie można zaś w dwóch czterostanowiskowych punktach kasowych. Przy czym, obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, także słabosłyszących lub niesłyszących korzystających z aparatu słuchowego. Pomieszczenia dla służb medycznych znajdą się na każdym sektorze. Powstanie również specjalna trybuna dla mediów ze stanowiskami dla 100 dziennikarzy, dwa studia komentatorskie oraz pomieszczenia robocze dla dziennikarzy i sala konferencyjna pomeczowa.

Zobacz także: PKN ORLEN wspiera młodych piłkarzy Akademii Wisły Płock

Wszystkie nowoczesne obiekty tego typu mają do dyspozycji loże, których komercyjny wynajem zwiększa ich przychody. Na ORLEN Stadionie będzie czternaście lóż z dostępem do sali konferencyjnej i trybuną o pojemności 450 miejsc. To wszystko oraz inne pomieszczenia techniczne znajdą się pod trybunami zaprojektowanymi w konstrukcji żelbetowej, aby w pełni wykorzystać kubaturę stadionu do pełnienia różnych funkcji. Ponadto, przy obiekcie wyznaczono 325 miejsc parkingowych – w tym dwadzieścia miejsc dla autokarów. Przewidziano również place postojowe dla wozów transmisyjnych i służb szybkiego reagowania oraz straży pożarnej.

Warto zaznaczyć, że obiekt o wysokości całkowitej (wraz z zadaszeniem) 23,7 m i długości 176,4 m spełnia wymagania licencyjne zarówno PZPN, jak i UEFA. Dzięki temu będą mogły się tam odbywać zarówno mecze krajowe, jak i międzynarodowe. Obiekt zaliczono do kategorii 3 wg UEFA, co umożliwia rozgrywanie meczów na poziomie eliminacji w Lidze Mistrzów i Lidze Europy.

Stadion powstaje w bardzo szybkim tempie. Dwuetapowy przetarg na jego budowę Miasto Płock ogłosiło we wrześniu 2018 roku, a w listopadzie 2019 roku podpisało umowę. Pierwsze prace ziemne rozpoczęły się w lipcu 2020 roku. Nieco ponad rok później, w listopadzie 2021 roku kibice po raz pierwszy zasiedli na nowej trybunie wschodniej. Obecnie budowa jest na ukończeniu. Miasto planuje rozpocząć odbiory techniczne stadionu z końcem marca 2023 roku. Natomiast do końca kwietnia powinno otrzymać od Wykonawcy obiektu pozwolenie na użytkowanie wraz z dokumentacją powykonawczą, co umożliwi przeprowadzenie odbioru końcowego.

Zobacz także: Współpraca PKN ORLEN z PZPN została przedłużona

PKN ORLEN uważnie wsłuchuje się w głos mieszkańców Płocka

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, udało się zbudować silną, multienergetyczną firmę, największą w tej części Europy, która będzie zdolna przeznaczyć miliardy złotych na inwestycje wspierające rozwój polskiej gospodarki również poprzez zaangażowanie w projekty lokalne. W Płocku koncern konsekwentnie stawia na modernizację obecnych, ale też budowę nowoczesnych aktywów wspierających działalność i wyniki Grupy ORLEN. Koncern nie zapomina przy tym o społecznej odpowiedzialności biznesu, uważnie wsłuchuje się w głos mieszkańców Płocka i powiatu płockiego wdrażając projekty, które odpowiadają na ich faktyczne potrzeby. Na wsparcie kultury, sportu i inicjatyw społecznych w Płocku PKN ORLEN co roku przeznacza ok. 25 mln złotych.

PKN ORLEN rozpoczyna wspópracę z Scuderia AlphaTauri z Formuły 1

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker